Rokio

Když se někdo pokusí o sebevraždu a skončí na psychiatrii, znamená to, že už do konce života bude chodit k psychiatrovi?

poznámka: Mám na mysli samozřejmě po propuštění z psychiatrické léčebny.

A kolik procent neúspěšných sebevrahů zhruba chodí celoživotně k psychiatrovi?

Nejlepší odpověď
Drap

Ne neznamená. Statistika se nezveřejňuje.

Další odpovědi
annas

Nedá se odpovědět. I lékaři se vyjadřují neurčitě. Třeba propustí vyléčeného „neúspěšného sebevraha“ a on spáchá sebevraždu.

Přečtěte si krátký článek, jak to vidí lékaři.

"Úkolem psychiatra je dotazovat se na tyto úvahy, zhodnotit, zda je přítomná nějaká duševní porucha, pod jejímž vlivem by mohl člověk páchat sebevraždu. Nemůžeme totiž klást rovnítko mezi sebevraždu a duševní nemocí.

Existuje mnoho situací, které vedou duševně zdravé lidi k sebevražednému jednání (existenční potíže, infaustn= (nepříznivá) prognóza onemocnění…).

Z toho důvodu také nemůže psychiatr dávat záruky, že člověk, kterého vyšetřil a neviděl u něj suicidální (sebevražedné) příznaky, v blízké době sebevraždu nespáchá. Nikdo z nás nedokáže dát ruku do ohně sám za sebe, nevíme, co se nám v blízké budoucnosti přihodí a co vyhodnotíme tak, že jediným východiskem je sebevražda.

Pokud existuje duševní onemocnění, které pacienta vede k sebevražednému jednání, je naší povinností pacienta léčit – nebezpečí sobě či okolí pod vlivem duševní choroby je jednou ze tří situací, kdy máme lidi léčit i proti jejich vůli. Pokud nejde o důsledky duševní nemoci, měli bychom se snažit najít takovou pomoc, která nabídne i jiné alternativy řešení zdánlivě bezvýchodné situace, než je sebevražda."

http://teleme­dicina.med.mu­ni.cz/psychia­tricka-propedeutika/in­dex.php?pg=text--vysetreni-v-psychiatrii--vysetreni-psychickych-potizi--suicidium

Třeba dívka 4 hodiny po propuštění z psychiatrického léčení spáchala sebevraždu. Přitom se léčila pro bipolární poruchu. Taklvých případů je mnoho. Najdete na netu.

http://tn.nova­.cz/clanek/div­ka-se-po-propusteni-z-lecebny-obesila-matka-vini-lekare.html

ivzez

Opakovaná otázka stejného tazatele je stále porušením pravidel.
Na odborné otázky z oboru psychiatrie by ses měl ptát psychiatrů.

Podle mne se nedá takto „kategorizovat“, situace každého bude jiná.
A od toho se bude odvíjet případná léčba.

da ny

Ne, neznamená.
Vysoký počet případů je momentální zkrat (bez psychických následků).
U demonstrativních pokusů též může jít o jinak zdravého a silného jedince.
K podotázce: domnívám se, že velmi malé procento.
K psychiatrovi dochází ten, kdo to potřebuje, ti, kteří musí, obvykle lidé s nějakou diagnozou v oboru psychiatrie. Včetně případného pokusu o sebevraždu již stávajících pacientů, z některých se pak stávají pacienti s nějakou psychiatrickou diagnozou.

Některé „obtíže“ klientů zvládají psychologové apod.