Rokio

Když rozbiji opotřebovanou věc, měl bych zaplatit hodnotu té opotřebované věci, nebo bych měl koupit novou věc?

Nic jsem nerozbil. V případě, že nechtěně něco rozbiji, měl bych zaplatit hodnotu té opotřebované věci, nebo bych měl zaplatit tolik, kolik stojí náhrada za rozbitou opotřebovanou věc?

Nejlepší odpověď
Drap

Měl bys zaplatit náhradu tak, aby věc byla opět stejně funkční, ve stejné nebo lepší kvalitě. Záleží vždy na domluvě a na konkretní věci. Pokud rozbiješ třeba okno, které bylo třeba poškrábané, je nutné zakoupit nové sklo a uhradit zasklení.

Další odpovědi
Edison

Vždy se hradí náklady na uvedení do stavu před poškozením. Pořídit opotřebovanou věc nelze. Mnohokráte tedy jsou náklady rovny pořízení nové věci.

led

Závisí to od znenia pôžičnej zmluvy.
V mnohých prípadoch sa hodnota „veci“ odpisuje v pravidelných ročných intervaloch v zmysle platných zákonov/predpisov. Ale aká je skutočná hodnota veci, zákazník väčšinou nevie, tak pýtajú od neho nadobúdaciu hodnotu, čo dávajú aj do zmluvy/dohode o pôžičke.

Kelt

Neexistuje jednoznačný odpověď. Měla by se koupit stejná věc, ale když má někdo k dané věci nějaké vzpomínky, že mu to někdo daroval a někdo to rozbije, tak to pro daného člověka ničím nenahradíš, i kdybys mu koupil 100 takových věcí. Ale zničíš někomu telefon, tak musíš koupit stejný, nebo funkčně stejný.