Avatar uživatele
annas

Když počet lidí stoupá, klesá hodnota člověka, ačkoliv hodnota lidského života je neměnná?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sv%C4%9Btov%C3%A1_po­pulace

Statistika uvádí počty obyvatel v letech:
1950 – 2,5 miliardy, 1988 – 5,9 miliard, 2008 – 6,9 miliard, březen 2017 – 7,493 miliardy


Dnes je tedy člověk cca sedmiapůlmili­ardtinou, v 50. letech byl dvouapůlmiliar­dtinou.

Je to tak?

"Humanismus říká jednu základní a naprosto zásadní myšlenku: “hodnota lidského života je neměnná. Každý život má stejnou hodnotu, která není ovlivňována skutky daného jedince či prospěšností pro danou komunitu lidí.”
http://www.hre­benar.eu/2012/05/hod­nota-lidskeho-zivota-je-nemenna-pouze-hodnota-cloveka-se-meni-s-vysi-socialni-inteligence-a-zivotnich-skutku/

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 11Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Andělé, johana 56, Drap, fcoop, briketka10, odpovídámež, Werwolfo, zjentek, Danina65, Kepler před 2480 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ano je to tak. Záleží ale také na úhlu pohledu a co porovnáním sledujeme. Obecně to platí, přesto může klesat v určitých regionech s velkou populací hodnota člověka třeba na pracovním trhu. U nás je to v současné době právě naopak. Takto by jsme to mohli porovnávat v celé řadě oblastí. Přesto všechno je třeba si i uvědomit, že statistika je přesný součet nepřesných údajů.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Bude to asi znít blbě, ale lidský život bohužel nemá stálou hodnotu, někde je to až přítěž. Neměnnou hodnotu má jen právo na život. Cena lidského života je velmi diskutabilní, ve válkách nemá cenu žádnou. Když se stane nějaká katastrofa v rozvojových zemích s tisícemi obětí, nikoho to příliš nevzruší, bere se to jako normálka. Je zabito několik desítek lidí v „civilizované zemi“ a je to tragédie.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Danina65

Krásná otázka, musela jsem si ji přečíst nadvakrát 🙂 Otázku hodnoty lidského života považuji za diskutabilní.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Souhlasím s tímto citátem Gabriela Lauba:
"Nic nevyváží hodnotu lidského života – leda větší počet lidských životů.“

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

Je to podle porodnosti. Patří do ní, ale také menšiny?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lurius

To jako že kdybych měl 4 děti, tak to první bych měl v té době rád jen z 1/4 té „hodnoty“ co jsem ho měl rád jako jedináčka?

Já sice žádné děti nemám, ale určitě pro mě budou mít lidé které znám i neznám stejnou hodnotu, i kdyby to byly poslední lidé na planetě…

Upravil/a: Lurius

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Neklesá, mně jsou lidé okolo šumák ;)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

Tak asi je to jako u čehokoliv jinýho, hodnotu komodity určuje poptávka, a když je něčeho málo a všichni to chtěj, hodnota tý věci stoupá, ať už je tou věcí bitcoin, čmáranice od pollocka nebo pamela anderson.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Hodnota člověka neklesá bez ohledu na počet lidí na planetě
a bez ohledu na příslušnost k menšinám či většinám.

Lidský život má stále stejnou hodnotu přesto,
že si to někteří lidé nemyslí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
algraksson

hodnota lidského života je nevyčíslitelná nedá se zvážit ani změřit každý lidský život je nevyčíslitelný hodnoty

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tarzan

Hodnota života klesá s inflací a promarněným časem při tvorbě kurvítek a podporou konzumu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Protože jde o názorovou otázku, nikolivv odbornou, dala jsem body jako poděkování za reakci, i když s některými odpověďmi nesouhlasím.

před 2480 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek