annas

Když počet lidí stoupá, klesá hodnota člověka, ačkoliv hodnota lidského života je neměnná?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sv%C4%9Btov%C3%A1_po­pulace

Statistika uvádí počty obyvatel v letech:
1950 – 2,5 miliardy, 1988 – 5,9 miliard, 2008 – 6,9 miliard, březen 2017 – 7,493 miliardy

Dnes je tedy člověk cca sedmiapůlmili­ardtinou, v 50. letech byl dvouapůlmiliar­dtinou.

Je to tak?

"Humanismus říká jednu základní a naprosto zásadní myšlenku: “hodnota lidského života je neměnná. Každý život má stejnou hodnotu, která není ovlivňována skutky daného jedince či prospěšností pro danou komunitu lidí.”
http://www.hre­benar.eu/2012/05/hod­nota-lidskeho-zivota-je-nemenna-pouze-hodnota-cloveka-se-meni-s-vysi-socialni-inteligence-a-zivotnich-skutku/

Nejlepší odpověď
Drap

Ano je to tak. Záleží ale také na úhlu pohledu a co porovnáním sledujeme. Obecně to platí, přesto může klesat v určitých regionech s velkou populací hodnota člověka třeba na pracovním trhu. U nás je to v současné době právě naopak. Takto by jsme to mohli porovnávat v celé řadě oblastí. Přesto všechno je třeba si i uvědomit, že statistika je přesný součet nepřesných údajů.

Další odpovědi
Kepler

Bude to asi znít blbě, ale lidský život bohužel nemá stálou hodnotu, někde je to až přítěž. Neměnnou hodnotu má jen právo na život. Cena lidského života je velmi diskutabilní, ve válkách nemá cenu žádnou. Když se stane nějaká katastrofa v rozvojových zemích s tisícemi obětí, nikoho to příliš nevzruší, bere se to jako normálka. Je zabito několik desítek lidí v „civilizované zemi“ a je to tragédie.

Danina65

Krásná otázka, musela jsem si ji přečíst nadvakrát 🙂 Otázku hodnoty lidského života považuji za diskutabilní.

marci1

Souhlasím s tímto citátem Gabriela Lauba:
"Nic nevyváží hodnotu lidského života – leda větší počet lidských životů.“

briketka10

Je to podle porodnosti. Patří do ní, ale také menšiny?

Lurius

To jako že kdybych měl 4 děti, tak to první bych měl v té době rád jen z 1/4 té „hodnoty“ co jsem ho měl rád jako jedináčka?

Já sice žádné děti nemám, ale určitě pro mě budou mít lidé které znám i neznám stejnou hodnotu, i kdyby to byly poslední lidé na planetě…

zjentek

Neklesá, mně jsou lidé okolo šumák ;)

bolak

Tak asi je to jako u čehokoliv jinýho, hodnotu komodity určuje poptávka, a když je něčeho málo a všichni to chtěj, hodnota tý věci stoupá, ať už je tou věcí bitcoin, čmáranice od pollocka nebo pamela anderson.

ivzez

Hodnota člověka neklesá bez ohledu na počet lidí na planetě
a bez ohledu na příslušnost k menšinám či většinám.

Lidský život má stále stejnou hodnotu přesto,
že si to někteří lidé nemyslí.

algraksson

hodnota lidského života je nevyčíslitelná nedá se zvážit ani změřit každý lidský život je nevyčíslitelný hodnoty

Tarzan

Hodnota života klesá s inflací a promarněným časem při tvorbě kurvítek a podporou konzumu.

annas

Protože jde o názorovou otázku, nikolivv odbornou, dala jsem body jako poděkování za reakci, i když s některými odpověďmi nesouhlasím.