Jan Kunčar

Když po jedné straně cesty (užší než sedm metrů) je les a po druhé straně louka, jedná se o lesní, nebo polní cestu?

Na lesní cesty platí obecně zákaz vjezdu, po polních se jezdit smí.

Nejlepší odpověď
annas

"Nejste-li si si v případě konkrétní cesty jist, doporučuji Vám obrátit se s dotazem na místně příslušný orgán státní správy lesů (kterými jsou dle § 47/1 lesního zákona obecní úřady obcí s rozšířenou působností a kraje).

Český právní řád v současné době neobsahuje explicitní vymezení pojmu „lesní cesta“, přestože tento pojem používá.

V tomto ohledu je klíčový lesní zákon a pojmy, se kterými pracuje. Pro správné pochopení problematiky lesních cest je zapotřebí pracovat s pojmy „pozemek určený k plnění funkcí lesa“, „lesní porost“ a „les“.
Do kategorie pozemků určených k plnění funkcí lesa spadají mimo jiné nezpevněné lesní cesty, nejsou-li širší než 4 m, a zpevněné lesní cesty (§ 3/1 lesního zákona).
Lesními porosty jsou stromy a keře lesních dřevin, které v daných podmínkách plní funkce lesa (§ 2 písm. c) lesního zákona).
Pojmem „les“ jsou lesním zákonem označovány a/ lesní porosty s jejich prostředím a b/ pozemky určené k plnění funkcí lesa (§ 2 písm. a) lesního zákona).
Lze tedy shrnout, že pod pojem „les“ spadají dle lesního zákona rovněž lesní cesty (neboť se jedná o pozemky určené k plnění funkcí lesa), tzn. že kde lesní zákon hovoří o lese či lesích, mají se na mysli rovněž lesní cesty.
Pro zodpovězení Vašeho dotazu je klíčový § 20/1 písm. g) lesního zákona, dle něhož je v lesích (tedy i na lesních cestách, neboť spadají pod pojem „les“) zakázáno jezdit a stát s motorovými vozidly

V případě lesních a polních cest je zapotřebí zohlednit rovněž speciální právní předpisy, které obecné užívání těchto pozemních komunikací významně modifikují (tzn. že s prostým zařazením lesních a polních cest do kategorie veřejně přístupných účelových komunikací nelze vystačit, jednalo by se o nesprávný výklad právní úpravy)." atd.

https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/ruzne/ne­zarazene-dotazy/31757-lesni-cesta-definice.html

„Polní cesta je v českých pravidlech silničního provozu zmíněna jako druh účelové komunikace. ČSN 73 6109 ji definuje jako účelovou komunikaci, která slouží zejména zemědělské dopravě a může plnit i jinou dopravní funkci, jako cyklistická stezka nebo stezka pro pěší, a charakterizuje ji jako směrově nerozdělenou komunikaci.
Nazývají se tak nejen cesty mezi poli, ale i jinde ve volné krajině (nejde-li o lesní cestu) – přímou definici polní cesty však české zákony neobsahují. atd.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Poln%C3%AD_ces­ta

Další odpovědi
dubraro

Lesní cesta není definována tím, kudy vede, ale tím, že slouží primárně lesnímu hospodářství.
Na otázku možného vjezdu na lesní cestu neexistuje jednoznačná odpověď, dostala se dokonce až k Nejvyššímu soudu. Viz odkaz.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lesn%C3%AD_ces­ta

led

Rozlíšenie je podľa účelu danej komunikácie. Ak je to cesta pre účelu poľnohospodárstva ide o poľnú cestu, ak pre lesníkov ide o lesnú cestu.
K možnostiam jazdy motorovými vozidlami myslím, že má pravdu kolega Kepler.

Keď cesta 1.triedy, alebo diaľnica vedie cez les nemožno hovoriť o lesnej ceste, napriek tomu, že ju les obklopuje.

Kepler

Domnívám se, že o lesní a polní cestě mluvíme, jestliže jde o nezpevněnou komunikaci. Přesněji řečeno je zakázáno vjíždět do lesa, pokud pojedeme kolem něj, je vše OK. Pokud jde o zpevněnou komunikaci (silnici) je jedno kudy vede, případně je vjezd upraven dopravními značkami.

Arne1

Kepler: To je jeden výklad. Ale nedávno jsem byl upozorněn jedním „pracovníkem“, že se nacházím na lesní cestě. Byla to asfaltová silnička, nikde nebyla opatřena žádnou značkou (zákaz vjezdu, cyklostezka, lesní cesta a pod) ani závorou. Musím to příležitostně prokonzultovat se známým právníkem.