MasterGames

Když o někom řekneme, že je stálejší nad drahokam, znamená to, že je věrný?

Nejlepší odpověď
annas

Vyjdu z významu příd. jména stálý

  1. " jsoucí, trvající bez přerušení; nějak zajištěný; trvalý, neměnný (kniž.):
  2. nepodléhající vlivům, změnám, stále stejný; trvalý, neměnný; pevný; být s. v citech; poněk. zast. s. muž věrný, vytrvalý, důsledný;
  3. pravidelně n. trvale se vyskytující; pravidelný

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=st%C3%A1lost

Stálá věrnost může, ale nemusí znamenat, že se city nemění.. Věrný může být partner z nedostatku příležitosti, nebo jedna nevěra pro někoho nic neznamená, když se příležitost naskytne. Třeba i věrnost z pohodlnosti. Je to rozporuplné. Partnerku stále miluje, ale věrnost je jen slovo…
Spíš bych řekla, že dotyčný nemění své zvyky, názory, nepřijme nic nového, soužití trvá až do konce života jednoho z partnerů i přes různá nedorozumění.

Třeba to, že zvyk je železná košile.

Takže v t uvedeném případě se věrnost podobá drahokamu, protože jde o kladnou vlastnost, tedy stálost, neměnnost.

Záleží na okolnostech.

Další odpovědi
Edison

Nejen to. Může být rovněž stálý, nikoli však ustrnulý v názorech, postojích…