Stingo

Když někdo uzavře smlouvu o pracovní činnosti, musí za něj zaměstnavatel platit zdravotní pojištění, i když nepracuje?

i když ho za celý měsíc nezavolal do práce na výpomoc, ale smlouvu s ním neukončil?

Odpovědi
Kepler

◾ Pojistné je 13,5 % z vyměřovacího základu;
◾ vyměřovacím základem je hrubá mzda (v r. 2008 zaveden strop příjmu pro odvod zdravotního a sociálního pojištění 86 240 Kč měsíčně);
◾ z toho platí zaměstnanci: 4,5 %, zaměstnavatelé doplácí 9 % (ze všech příjmů až do stanoveného stropu).

Pokud je tedy hrubá mzda nulová, není z čeho pojistné platit.

Zdroj: http://www.wi­kiskripta.eu/in­dex.php/Pl%C3%A­1tci_zdravotn%C3%AD­ho_poji%C5%A1t%C4­%9Bn%C3%AD,_fi­nan%C4%8Dn%C3%AD_zdro­je

ivzez

Nejde o „smlouvu“, ale o dohodu o pracovní činnosti.
Z DPČ se zdravotní pojištění odvádí až od 2.500 Kč.
Pokud jste za celý měsíc neměla žádný příjem, musíte
si zdravotní pojištění (1.337 Kč) uhradit jako OBZP.