Zvidatel

Když náhody neexistují, tak co tedy?

Je to osud? Pokud napíšete příčiny a z nich vzniklé důsledky, tak kde se vzala první příčina? Kam to vše směřuje? Protože někam to směřovat musí, pokud náhody neexistují.
Co takoví dinosauři, kteří byli po celé planetě, byli obří a Zemí panovali miliony let. A jediné, co je během krátké doby zviklidovalo byl kus kamene, který dopadl přesně tak jak dopadl a v tu pravou chvíli. Říká se, že kdyby meteorit dopadl jen o asi hodinu nebo dvě později, tak by místo do sopky, spadl do oceánu a to by ani náhodou nebylo tak katastrofické. A tato příčina dala možnost k vzniknutí člověka, který by jinak nedostal příležitost.
Jako prvotní příčina Velký třesk? I tak to však musí někam vést, mít nějaký smysl. Pokud je to osud, tak o ho určuje? Není možné aby byl osud jen tak, a taky nikam nesměřoval.

Nejlepší odpověď
Edison

Náhody neexistují. Existují jen souvislosti příčin a následků a mnoho z nich jen neznáme.

Viz superdeterminismus.

Další odpovědi
annas

Pokud vás zajímá odpověď podívejte se do archivu.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=n%C3%A1ho­dy%20neexistuj%C3%AD%20

Kdyby jsou chyby – je zbytečné spekulovat o tom, co a jak by mohlo nastat, kdyby byly splněny nesplnitelné podmínky atd.

"Pokud by nám bylo vše jen předurčeno, pak bychom nepotřebovali svobodnou vůli a vědomé rozhodování.

Jsme jedinci, kteří přemýšlejí, rozhodují se a konají a něco získají, nebo ztratí. Ne vždy se rozhodnou správně.

To, co se stalo v minulosti, nemůžeme změnit, jen na to reagovat a přemýšlet, proč jsme tak jednali. Pokud jsem nic neřešili. nechali tak, jak bylo, ponechali jsme vše svému osudu. Tedy jsou to dvě možnosti – řešit, nebo neřešit. Vytvoříli jsme si svůj osud.

To znamená, ať reagujeme, či nereagujeme, mělo to tak být. Je třeba se umět na všechno dívat, nesvádět všechno na osud. I když se dá říct, že šlo o osud, když jsem se rozhodli, nebo nerozhodli jednat. Vše nemůžeme mít pod kontrolou.ˇ, každý je strůjcem svého štěstí.

Nevíme, co nás čeká v budoucnosti, proto se říká, že náš osud je ve hvězdách.
--

Z pohledu filozofie náhoda neexistuje. Vše, co se stane, má svůj důvod. Každá příčina má svůj následek a každý následek svoji příčinu. I když to „něco“, co jsme neočekávali, nazýváme náhodou, ale už nepřemýšlíme, proč se tak událo.

„Náhoda“ je stav situace ,kterému nerozumíme, či si nejsme schopni všechny vzájemné a předcházející souvislosti propojit, abychom pochopili, že právě ony (příčina) mají nyní svůj následek.“

http://vladimir­bohm.cz/

Proč se s někým setkáme? Proč s koupíme to či ono, jdeme někam a zlomíme si nohu… Nešťastné kdyby – „Kdyby sem to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil“

Filosofická kategorie je nahodilost a nutnost.

"Náhoda neexistuje. Buď neumíme najít příčinu, nebo žádná příčina není. Neumíme vysvětlit, je to tedy náhoda.

V běžném životě se označuje něco, co nedává smysl. Vy jste se zabýval zápalkou,, vyvolal asociaci a vytáhl knihu. Způsobila to vaše vzpomínka, tajné přáni apod.

Prostě se to stalo. Náš mikrokosmos je napojený na makrokosmos – určitě je něco mezi nebem a zemí.

Jinak v oblasti filosofie existují jevy – nutnost , to se uskuteční za určitých podmínek, vyplývá z vnitřní podstaty jevu. Nahodilost nevyplývá z vnitřní podstaty, může se ukutečnit, ale nemusí vlivem jiného jevu.

Třeba venku je náledí, vy uklouznete a zlomíte si nohu. Jde o nahodilost, vlivem náledí, nepatrnosti atd. Neuvažoval jste, že nutně musíte uklouznou"

Mnohem víc najdete v archivu, pokud opravdu máte zájem.

--

Edison vychází z determinismu, já z dialektiky, ale dialektika užívá protiklad – nahodilost x nutnosti . Vždy existuje příčina, ale dialektika tvrdí, že existuje zákon rozporů, které tvoří jednotu, stejně jako možnost a skutečnost atd.

paul1

I ten velký třesk musel někdo odstartovat, nespustil se asi sám od sebe

Kepler

Nic takového, jako předem nalajnovaný osud, neexistuje. Na nahodilých jevech je postavený celý vesmír. Existují jen podmínky, kdy se nějaká událost pravděpodobně stane. Částečně takové události můžeme ovlivnit, ale ne vždy.

nyjono

Neomlouvej se.
Stačilo by nezavírat otázku předčasně.

Zvidatel

Ostatním se omouvám, dnes už nemůžu hodnotit.

Keplere, no to si právě nemyslím. Protože, co je podle tebe náhodný jev? Přece každý ”jev” je důsledkem nějakého jevu/ů předchozího, který jej předcházel a ten určitl směr. Tady tento jev zase ovlivnily ty předchozí okolnosti a tak pořád dál. Kde je důsledek, je i příčina. Současné jevy jsou důsledky minulých přičin, jejich nynější důsledky budou příčinami budoucích jevů (a současně i ty minulé přechozí příčiny jsou a budou již stále příčínami pro ty budoucí děje. Snad jsem to napsal trochu srozumitelně.

Jako když to vezmu ze svého pohledu, tak se mi to fakt zdá logické a připadá mi, že žádná náhoada neexistuje. Jako shoda okolností, náhoda, Vždyť nic přece není náhodné, když se nad tím zamyslím. Vše, co se děje, je výsledkem minulosti. Důsledky vždy předchází příčina/y. A přece vše je příčinou pro něco, z čehož pak vznikají důsledky a z těch důsledků se stávají příčiny pro další budoucí jevy.
#Sorryjako, že se tak rozepisuji, ale tohle téma mě zajímá. Jen bych tudíž rád věděl v čem vidíš ty náhody, protože ať se snažím vo stošest, tak žádné náhody nikde nevidím.
A jak ty sám zmiňuješ, tak nějaké události se pravděpodobně stanou. Ale co to znamená, že je to pravděpodobné? znamená to, že je to vypočítané na základě nějakého odhadu pravděpodobnosti a pokud ten odhad nevýjde, tak to znamená, že byl jen špatně sestavený a neměli jsem dostatek známých příčin, které by nám prozradily ten budoucí děj, neznamená to však, že je to v tom případě náhoda. Vždyť ani hod kostek a to co nám pak výjde, není náhoda. Alespoň tak to vidím a doufám, že to není napsáno nijak zmateně.

Zvidatel

Abych to trochu zkrátil, tak každý jev je současně příčinou i důsledkem. A minulé jevy, ovlivňují ty budoucí a na jejich základě se stanou, utváří tak tu budoucnost. V tom není místo pro náhody.
Jestli to vidíš jinak, tak budu rád, když napíšeš jak. Dík.

Kepler

Možná je to tak, jak píšeš, ale na výsledku se podepíše tolik proměnných, které jsou samy nahodilé, že výsledek nelze určit. Hodíme-li kostkou, máme 100% jistotu, že padne některé z čísel 1 až 6. Ale které to bude, to už vypočítat neumíme. Nebo: jak funguje generátor náhodných čísel?

Zvidatel

Jj, však jo. My to sice přesně nespočteme, ale číslo, které padne náhodné není, protože při hodu hraje roli to, jak jsme to hodili, úhel a výška dopadu, gravitace, hustota, velikost těch kostek atd. Na základě toho nám něco vypadne. Hlavní roli tam ale hraje ten hod.