Pytelh

Když na dně Mariánského příkopu vybuchne atomová bomba, poznáme to na hladině?

Nejlepší odpověď
Kepler

Parádní cákanec by to byl, kdyby se ten tlak šířil jen směrem k hladině. Ale jak známo, tlak se ve vodě šíří všemi směry. V centru výbuchu by vzniklo obrovské množství páry, ale ta bublina by byla rychle zchlazena okolním oceánem. Těch 11 km hloubky by asi na to v pohodě stačilo. Možná by došlo k malému mořetřesaní, hladina by se zčeřila a převrátila by se nám sklenice s rumem. Na utlumení jaderných výbuchů stačí i jen pár set metrů horniny. Rusáci i amíci, s těmi svými podzemními jadernými zkouškami, s tím mají bohaté zkušenosti.

Další odpovědi
aliendrone

Ano. I kdyby byla malinkaté ráže pár desítek kilotun to bude parádní cákanec! :)

(to proto, že voda je nestlačitelná)

EKSOT123

Takže podle Keplera by to nebylo zas tak hrozné. Horší to prý bylo s Chuckem Norrisem, míval ve zvyku prát prádlo v moři, ale musel toho nechat, tsunami zabíjelo lidi…
Podmořské jaderné zkoušky se samozřejmě dělaly, ale asi ne v takových hloubkách, na netu něco najdeš.

Mc Merkurion

… poznáme to vždycky a všude, otázkou je jak moc a čím (to změříme, zaregistrujeme, zpozorujeme) …

aliendrone

Keplere>>> Viděls někdy třeba ve filmu shoz resp. explozi hlubinné nálože? Nejdřív to udělá „cákanec“ (supersonická rázová vlna) a teprve PAK vyletí „bubliny“ (to je ten velkej gejzír).

Právě díky nestlačitelnosti vody a velmi vysoké energii šokové vlny je „cákanec“ plošně pořádně rozlehlý, přičemž i na dálku 11 km by díky té nestlačitelnosti vody byl intezivní a plošně mnohem rozehlejší. Teprve to co následuje by bylo zklamání (tím myslím právě ty efektní ohromné gejzíry). Z takové hloubky při daném tlaku okolí by se na hladině objevilo odhaduji tak akorát vlažné bublání, v tomhl máš pravdu :) :D :D (A to by přišlo ale s VELKÝM zpožděním, rázová vlna („cákanec“) by u hladiny byla odhaduji za cca 3s.

Tady jsme našel nějaký film, mrkní sám a uvidíš to drobné zpoždění mezi šokovoým „cákancem“ (rázovou vlnou) a následným ohromným gejzírem bublin.
https://youtu­.be/Rs7r5ZVZj6k?t=2460

mzm

Ona ta voda zas tak nestlačitelná není. Ti co řežou vodním paprskem by o tom mohli vyprávět…

EKSOT123

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=sy2JQr_u­Ge0
to je přesně, na co se ptáš, jestli nemíš německy, tak si zapni titulty a automat překlad. na češtinu, i když takový překlad stojí za prd.

EKSOT123

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=A7eb1DHZ9GQ to je stejné video v angličtině, které se příhodně jmenuje – fantazie, ne věda, a kde to v komentářích poměrně i vědecky roznesli na kopytech, například že asteroidy dopadnuvší na Zem měly snad miliardkrák větší energii, než veškerý jaderný arsenál, nebo že se autor spletl v tlaku vody o několik řádů.
Trochu realističtější je https://www.y­outube.com/wat­ch?v=9tbxDgcv74c ale jak i tam poukazují, vědecky se tím asi nikdo nezabýval. Dříve dělané podmořské testy žádné tsunami neudělaly.