unhoney

Když drobný podnikatel z vážných důvodů přeruší živnost,má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud podnikal déle jak rok, a přihlásí se na UP, tak má.
Živnost musí ukončit a ne přerušit

Další odpovědi
kapka

Tak já mám tedy úplně jiné poznatky. Manžel přerušoval živnost na půl roku po povodních 2010. Neukončoval, ale přerušoval. Vím, že jsme to nemusely hlásit na živnostenském úřadu, jen na finančáku, tam jsem určitě byla. Na pracáku podporu dostal. Žadatel musí mít odpracován jeden rok v průběhu posledních tří let, to bude platit i u živnostníků.
S tím tvrzením o minimální dani nesouhlasím. Musí si platit aspoň minimální sociální pojištění, to jo.

Že se jedná o přerušení, to dokládá tento článek http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/preruseni-zivnosti-uz-nemusite-hlasit/

jendahun

Jsem živnostník,pře­rušuji živnost každý rok a jdu na pracák na 3 – 5 měsíců přes zimu.Mám sezónní práci,dělám v lese.Oběhnu si kolečko – sociální a důchodové,zdra­votní,popřeru­šuji a jdu na pracák.Od pracáku sice skoro nic nedostanu,ale nemusím aspoň platit sociální a zdravotní pojištění.Mám pocit že teď už nemusím hlásit přerušení na živnostenském úřadě,ale raději si to vždycky osobně oběhám.Dřív jsem totiž začínal kolečko na živnostenském – tam mi řekli že všechno už odhlásí automaticky sami na soc. a zdrav.,není to ale pravda,protože kolikrát o ničem nevěděli.Neod­pracoval jsem celý rok nikdy a ubohou podporu jsem dostal vždy.Čeká mě to příští měsíc,protože práce už letos není.Po důvodu se nikdo neptá.

mosoj

Jakou daň? Snad sociální pojištění !!
On to je tedy velký rozdíl !!

savana

Pozor,pokud odváděl řádné daně aspoň rok,tak má nárok,jestliže pracoval a byl v mínusu a vraceli mu přeplatky,tak nic nedostane.....musí si platit alespoň ten rok minimální daň.....vlastní zkušenost…