Avatar uživatele
anonym

Práce na živnost, soc a zdrav pojištění

Jsem zaměstnaný. Po práci chci pracovat na živnost, nebo jako umělec na volné noze atd. Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4107 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Pokud budete pracovat vedle zaměstnání, kde se odvádí sociální a zdravotní pojištění, budete mít živnost jako vedlejší pracovní poměr.
Zdravotní pojištění doplatíte podle výpočtu platném pro tuto situaci na konci prvního roku zpětně a dále budete platit ekvivalentní zálohy.
Sociální pojištění nebudete platit do výše zisku cca 58 000 Kč ročně. Tato částka se každým rokem mění ( zvyšuje). Pokud by jste tuto výši překročil budete platit podobně jako to zdravotní pojištění. Podle výpočtu platného pro tuto situaci zaplatíte zpětně za prošlý rok a dále budete platit ve stejné výši zálohy.

Pokud by jste přestal pracovat v zaměstnání a dále podnikal. Přejde vaše podnikání na hlavní pracovní púoměr. A musel by jste odvádět povinně jak zdravotní tak sociální pojištění podle zisku , nebo alespoň minimální platby na socialní a zdravotní pojištění které jsou stanoveny zákonem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
panenka

Pokud budete podnikat socialní a zdravotní si budete platit sám /a

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony