annas

„Když chceš být viděn – postav se. Když chceš být slyšen – promluv. Když chceš být uznáván – buď zticha.“ Platí někdy?

https://forum­.divokekmeny.cz/in­dex.php?thread­s/obl%C3%ADben%C3%A9-cit%C3%A1ty.15383/pa­ge-12

Co říkají o vidění slyšení či mlčení uvedení autoři?

  1. „Slovo prostě mění způsob vidění nebo chápání skutečnosti. Tak se stává spojencem omylu.“ . — Stefan Garzyňski
  2. „Nedorozumění mě trápí víc než neúspěch. Hrozně mě mrzí, když někdo slyší něco jiného, než jsem řekl.“ — Miroslav Horníček

https://citaty­.net/citaty/2603-miroslav-hornicek-nedorozumeni-me-trapi-vic-nez-neuspech-hrozne-me/

3. "Mlčení, jež je mocnějším prostředkem než mluvení, je také nejlepší cestou jak sdělovat tajemství. – Lee Iacocca

https://azcita­ty.cz/mohandas-karamcand-gandhi/16098/

Obrrázek
https://pixaba­y.com/photos/mon­key-evil-see-hear-no-say-557586/

Nejlepší odpověď
aliendrone

Není mi jasný mechanismus toho, jak docílit „uznání“ tím, že budu držet tlamu. Ale kdo ví, na světě se dějou i divnější věci. ;) :D

ad 1 – Slova jsou JEN slova. Teprve vlastní úsudek (resp. jeho NEDOSTATEK/SLABOST) je skutečným zdrojem omylů. O tom, že nás mohou klamat i smysly není žádná. ;) :)

ad 2 – Porovnávat nedorozumění s něčím tak ZÁSADNÍM, jako je neúspěch/prohra – už jen to HODNĚ vypovídá o autorovi citátu. Natož když ho to více trápí. ;)

ad 3 – Mlčení je dobré, nicméně vzbuzuje PODEZŘENÍ. Mnohem LEPŠÍ je tajemství maskovat prázdným žvaněním, to spolehlivě naprostou většinu lidí ukolébá/uklidní. ;)

Další odpovědi
Drap

Ano platí. Nelze zevšeobecnit kdy to platí a kdy je opravdu lépe mlčet. To si musí každý odhadnout a vyzkoušet sám. Jiná možnost v tomto případě neni. Se všemi uvedenými výroky nutno souhlasit. I u nich platí, že každý sám musí zhodnotit danou situaci a podle toho se zachovat.

ivzez

Někdy to platí.

Jindy platí:
Chceš-li být viděn, slyšen a uznáván, zastav se.

Stefan Garzyňski se podle mýlí, slovo nemá tu moc něco změnit.
Spíše člověk, který to slovo vyřkne.

S Miroslavem Horníčkem se téměř ztotožňuji.
Respektive ztotožňovala jsem se donedávna.
V poslední době to mám takto:
Nedorozumění mě trápí víc než neúspěch.
Hrozně mě mrzí, když podle reakcí ostatních zjistím, že
jsem řekla nebo napsala něco jiného, než jsem chtěla.

K poslednímu citátu nemám co dodat.