Kuchařosatan

Když budu chtít jít k maturitě, můžu si vybrat, že budu maturovat z češtiny a angličtiny a z matiky maturovat nebudu?

Matiku já nesnáším a proto nechci dělat maturitní zkoušku z matiky. Můžu si třeba na nějakém nástavbovém studiu vybrat, že budu maturovat z češtiny a angličtiny a z matiky ne?

Odpovědi
Arne1

Maturita bez matematiky není plnohodnotná maturita.

Frontinus

Sice se plošná maturita z matematiky populisticky neustále odkládá, ale pokud někdo spoléhá, že i on se dočká nějakého takového odkladu, chová se dejme tomu neprozíravě.

Navíc, jak píše Arne1, maturita z matematiky je naprosto podstatná, pokud má maturita hrát tu roli, jaká se jí přisuzuje. Tedy pokud to nemá být jen doklad o odsezení čtyř let na střední škole.

Mimochodem, matematika na středoškolské úrovni ve skutečnosti není obtížná. K démonizaci přispívají dílem špatní učitelé (kdo s výjimkou nadšenců a neschopných by také učil, když s aprobací matematika, zejm. pro střední školy, nemá zase až takový problém pracovat jako mnohem lépe placený datový analytik, modelář,…), dílem populistické tlachy o „zachraňování studentů s ‚jiným talentem‘“ a dílem i módní pindy některých „hvězdiček“ na totéž téma…

anonym

Vyloučit matematiku z maturity sice můžeš ale své vzdělání tím výrazně degraduješ. Matematika je jedním z těch smysluplnějších předmětů který se na školách vštěpuje do hlav a tím že ho nahradíš češtinou, angličtinou a němčinou své budoucí uplatnění v nějakém dobře placeném technickém oboru zrovna nezvýšíš, pokud tedy nechceš pracovat jen jako tlumočník který netuší co je výroková logika a ani ji neumí používat při argumentaci, nepozná rozdíl mezi procentem a promile, nevypočítá si splátky hypotéky, neumí si spočítat ani obyčejnou pravděpodobnost a tak prosází pravidelně majlant ve Sportce, atd. atd. 🙂 Klidně matiku škrtni, ale je to určitě hloupost …

Tw!st

Záleží který rok budeš maturovat. Myslím že maturanti 2020 jsou poslední, kteří si můžou vybrat jestli budou maturovat z AJ nebo matiky, nejsem si jistý jak je to s pozdějšími ročníky.

elkon

Zeptej se na konkrétní škole.

Dochy

Pro technické vědy je matematika potřebná. Ale máme tu i spoustu maturitních netechnických oborů a já bych jejich žáky do matematiky netlačil. Sice středoškolská matematika je takový nějaký základ ale zkrátka jsou i jinak chytří a vzdělaní lidé, které ji víceméně nikdy potřebovat nebudou.

Frontinus

Nejen pro technické vědy. Matematika je potřebná i pro přírodní vědy. Fyzika a chemie jsou jasné i laikům, ale v méně očividné podobě je to i biologie (netriviální statistika, kvantitativní morfometrie, kvantitativní analýza mikroskopických obrazů, ekologie bez matematického popisu je jen jinak pojmenovaná systematika, řadu procesů jde popsat a analyzovat matematicky,…),… Dokonce i řada společenských věd se neobejde bez znalosti matematiky na úrovni lehce nad střední školou. Například sociologie se neobejde bez netriviální statistiky, kterou je třeba chápat, podobně je na tom i psychologie. Filozofie a související disciplíny (etika,…) nelze dělat bez dobré znalosti logiky a alespoň jistého náhledu na kvantitativní analýzu (tedy jde, ale výsledkem je vesměs smysluprosté neužitečné plkání). Historické vědy občas potřebují dosti trikovou statistiku/prav­děpodobnost k ověření některých hypotéz (např. otázka, zda jsou artefakty nalezené v hrobech spíše milodary nebo jen běžná součást příslušné vrstvy, je testovatelná statisticky). Moje oblíbená fonetika i při rutinním studiu používá Fourierovu analýzu, tím nepřímo zasahuje i obory, které mají kurz fonetiky a fonologie předepsaný, tj. nejspíš všechny filologické obory. A když už zmiňuji filologické obory, tak teoretický základ v sobě ukrývá několik dalších aplikací statistiky i diskrétní matematiky.

Dochy

fyziku a chemii v tomto případě zahrnuji do technických směrů. S biologií je to na hraně, ale máme biochemii, kde je to jasné. Ty ostatní podle mně potřebují ve větší míře vyšší vzdělání v matematice jen v některých spec. případech a často jen pokud se budou věnovat nějakému dalšímu výzkumu… Pokud se tu matiku naučí, bude jen dobře, ale že by museli své znalosti obhajovat maturitou, ještě ke všemu v současné, poněkud sporné formě??