Lorrien

Kdybyste měli možnost si třeba na základní škole vybrat jako studium druhého cizího jazyka slovenštinu…

Zvolili byste si ji?
Já se divím, že se u nás slovenština vůbec nevyučuje. Má přece rozdílnou abecedu, výslovnost i gramatiku. Rody podstatných jmen jsou taktéž rozdílné a skloňování taky. U nás jsme si mohli vybírat mezi němčinou a ruštinou, ale kdybychom si mohli zvolit slovenštinu, určitě bych si ji vybrala. :)
Doplňuji:
Pro M.: Francouzsky umím a jazyky se učím, protože se chci stát tlumočnicí/pře­kladatelkou. Tady jde o to, že je pro nás pohodlnější si přečíst knihu v češtině než ve slovenštině a pro Slováky naopak. Je to jako rozdíl mezi tradičními a zjednodušenými znaky v čínštině :) A otázka zněla jinak…

Nejlepší odpověď
Drap

Za mých mladých let se slovenština taky neučila a všichni jsme se s ní domluvili. Samozřejmě to platilo i naopak. Jednak to byly televizní pořady a v alespoň v mém případě spousta přečtených knih ve slovenštině. Myslím, že nikdo jsme o tom ani nepřemýšleli, že se učíme slovensky. A kdo by chtěl, mohl se gramatiku doučit i sám. I to bylo snadné, když člověk všemu rozumněl.

Další odpovědi
anonym

No nedaj za toto palec ;)
Doplňuji:
Slováci nikdy nepokladali češtinu za cudzí jazyk, ani Čechov za cudzincov (ak opomenieme pár slotovských idiotikov a šovinistov).
Keď sa mnohí z vás (Čechov) okolo seba pozrú, zistia, že mnoho rodín má vo svojom rodokmeni Slováka (ale i Nemca či Rakúšana, prípadne iné, ale tu mi ide o tu previazanosť so Slovenskom) a u nás platí to isté (vo vzťahu k Česku).

A len tak mimochodom, veľa Čechov-mužov hovorí, že slovenčina u žien im pripadá sexi a ženy-Češky to isté hovoria o slovenských mužoch.

bolak

Tak tam jde asi o to že je zbytečný se učit slovenštinu, když jedinej národ kterej jí mluví jsou slováci a ty rozuměj česky :)

Ale jinak tě chápu, já myslím že tenhle jazyk by si vybral kde kdo, ale možná že kdyby školy najali slovenský učitelky z češtiny, tak by pak děcka hodně litovali. Ono propadnout ze slovenštiny… :) to by se ti asi doma hodně vysmáli…
Doplňuji:
a když říkám „slovenský učitelky češtiny“ tak samozřejmě myslim „slovenský učitelky slovenštiny“ :)

..jak říkal jeden můj kamarád na matice, „iks rovná se dvě pí..respektive pí lomeno dvěma…respektive pí na druhou…respektive vlastně nevim doprdele“

M.

Jazyky se neučíš pro rozdílnost (tedy učíš, ale z jiného důvodu – ), učíš se je, aby ses domluvila ve světě. K čemu ti bude umět slovensky, když pojedeš do Francie?
Doplňuji:
Ale tady teď ani nejde o to, jestli jazyky umíš.Ale já ti vysvětluji, že vyučovat slovenštinu je zbytečné.

A myslím, že odpověď lze z mé odpovědi vyčíst, pokud ji tedy chceš tak hrozně mít napsanou – Ne, nikdy.

Led_

to, že sa v ČR slovenčina a v SR čeština neučia ako 2.jazyk sú dôvody skôr politické, je to považované za „zbytočnú záťaž“ na úkor angličtiny,nemčiny, francúzštiny i ruštiny. Učiť sa iný jazyk, nech je akokoľvek príbuzný, je dôležité pre pochopenie toho jazyka, jeho histórie, krásy. Čítanie v originále je nenahraditeľné, akýkoľvek prekladateľ (česť výnimkám, ovládajúcim oba jazyky ako svoje rodné) nedokáže krásu iného jazyka preložiť so všetkými jeho krásami a zvláštnosťami. Niekedy zvraty v jednej reči sú nepreložiteľné, alebo nezrozumiteľné v znení iného jazyka. (nedávno tu zaznel zvrat „zakrádanie sa od chrbta“ a dostať ho do češtiny „zakrádání se od zad“, na to nepomyslel nikto z vás „prekladateľov“).
Máte pravdu, v dávnych vekoch dodnes okrem špeciálnych škôl sa ani v Čechách ani na Slovensku sa čeština/slovenčina ako druhý jazyk neučili a napriek tomu pre väčšinu z nás nebol problém porozumenia. Nezabúdajme na to, že mnoho rodín bolo národnostne zmiešaných a v takých boli oba jazyky rovnocenné…
„Je to jako rozdíl mezi tradičními a zjednodušenými znaky v čínštině“, ten rozdiel je nepomerne menší medzi spisovnou češtinou a spisovnou slovenčinou.
Kedysi, keď som tu začínala, písala som česky, ma niektorí z vás požiadali o písanie po slovensky z dôvodu občerstvenia si znalostí a krásy slovenčiny.