Avatar uživatele
Pokročilý

Kdybyste měli možnost si třeba na základní škole vybrat jako studium druhého cizího jazyka slovenštinu...

Zvolili byste si ji?
Já se divím, že se u nás slovenština vůbec nevyučuje. Má přece rozdílnou abecedu, výslovnost i gramatiku. Rody podstatných jmen jsou taktéž rozdílné a skloňování taky. U nás jsme si mohli vybírat mezi němčinou a ruštinou, ale kdybychom si mohli zvolit slovenštinu, určitě bych si ji vybrala. :)
Doplňuji:
Pro M.: Francouzsky umím a jazyky se učím, protože se chci stát tlumočnicí/překladatelkou. Tady jde o to, že je pro nás pohodlnější si přečíst knihu v češtině než ve slovenštině a pro Slováky naopak. Je to jako rozdíl mezi tradičními a zjednodušenými znaky v čínštině :) A otázka zněla jinak...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Za mých mladých let se slovenština taky neučila a všichni jsme se s ní domluvili. Samozřejmě to platilo i naopak. Jednak to byly televizní pořady a v alespoň v mém případě spousta přečtených knih ve slovenštině. Myslím, že nikdo jsme o tom ani nepřemýšleli, že se učíme slovensky. A kdo by chtěl, mohl se gramatiku doučit i sám. I to bylo snadné, když člověk všemu rozumněl.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

No nedaj za toto palec ;)
Doplňuji:
Slováci nikdy nepokladali češtinu za cudzí jazyk, ani Čechov za cudzincov (ak opomenieme pár slotovských idiotikov a šovinistov).
Keď sa mnohí z vás (Čechov) okolo seba pozrú, zistia, že mnoho rodín má vo svojom rodokmeni Slováka (ale i Nemca či Rakúšana, prípadne iné, ale tu mi ide o tu previazanosť so Slovenskom) a u nás platí to isté (vo vzťahu k Česku).

A len tak mimochodom, veľa Čechov-mužov hovorí, že slovenčina u žien im pripadá sexi a ženy-Češky to isté hovoria o slovenských mužoch.


Avatar uživatele
Zlatý

Tak tam jde asi o to že je zbytečný se učit slovenštinu, když jedinej národ kterej jí mluví jsou slováci a ty rozuměj česky :)

Ale jinak tě chápu, já myslím že tenhle jazyk by si vybral kde kdo, ale možná že kdyby školy najali slovenský učitelky z češtiny, tak by pak děcka hodně litovali. Ono propadnout ze slovenštiny... :) to by se ti asi doma hodně vysmáli...
Doplňuji:
a když říkám "slovenský učitelky češtiny" tak samozřejmě myslim "slovenský učitelky slovenštiny" :)

..jak říkal jeden můj kamarád na matice, "iks rovná se dvě pí..respektive pí lomeno dvěma...respektive pí na druhou...respektive vlastně nevim doprdele"


Avatar uživatele
Bronzový

Jazyky se neučíš pro rozdílnost (tedy učíš, ale z jiného důvodu - ), učíš se je, aby ses domluvila ve světě. K čemu ti bude umět slovensky, když pojedeš do Francie?
Doplňuji:
Ale tady teď ani nejde o to, jestli jazyky umíš.Ale já ti vysvětluji, že vyučovat slovenštinu je zbytečné.

A myslím, že odpověď lze z mé odpovědi vyčíst, pokud ji tedy chceš tak hrozně mít napsanou - Ne, nikdy.


Avatar uživatele
Pokročilý

to, že sa v ČR slovenčina a v SR čeština neučia ako 2.jazyk sú dôvody skôr politické, je to považované za "zbytočnú záťaž" na úkor angličtiny,nemčiny, francúzštiny i ruštiny. Učiť sa iný jazyk, nech je akokoľvek príbuzný, je dôležité pre pochopenie toho jazyka, jeho histórie, krásy. Čítanie v originále je nenahraditeľné, akýkoľvek prekladateľ (česť výnimkám, ovládajúcim oba jazyky ako svoje rodné) nedokáže krásu iného jazyka preložiť so všetkými jeho krásami a zvláštnosťami. Niekedy zvraty v jednej reči sú nepreložiteľné, alebo nezrozumiteľné v znení iného jazyka. (nedávno tu zaznel zvrat "zakrádanie sa od chrbta" a dostať ho do češtiny "zakrádání se od zad", na to nepomyslel nikto z vás "prekladateľov").
Máte pravdu, v dávnych vekoch dodnes okrem špeciálnych škôl sa ani v Čechách ani na Slovensku sa čeština/slovenčina ako druhý jazyk neučili a napriek tomu pre väčšinu z nás nebol problém porozumenia. Nezabúdajme na to, že mnoho rodín bolo národnostne zmiešaných a v takých boli oba jazyky rovnocenné...
"Je to jako rozdíl mezi tradičními a zjednodušenými znaky v čínštině", ten rozdiel je nepomerne menší medzi spisovnou češtinou a spisovnou slovenčinou.
Kedysi, keď som tu začínala, písala som česky, ma niektorí z vás požiadali o písanie po slovensky z dôvodu občerstvenia si znalostí a krásy slovenčiny.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1268
Zlatý ivzez 750
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 539
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.