bauerlukin

Kdy zraje čaj pu-erh?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat kdy zraje čaj pu erh, konkrétně šeng nebo bílý pu erh. Díky předem za odpověď

Odpovědi
annas

Je to nejlepší čínský čaj, říká se mu královský. Tak to bylo napsané v letáku, který jsem k čaji dostala. Piji ho pravidelně, objevil se i zelený s citronem.

1. Kde se pěstuje?
https://www.pu­erhcaj.cz/oblas­ti

2. Kdy zraje – četla jsem KDE špatně otázku,

"Zpracování čaje Pu Erh je velmi zajímavý proces, na jehož konci jsou nejčastěji čajové lístky slisované do různých tvarů, a buď se jedná o sheng (zelený) Pu Erhnebo shu (tmavý) Pu Erh. Zpracování zahrnuje velké množství úkonů, z nichž si krátce povíme o sklízení, vysvětlíme si pojem fermentace, co je to Maocha a jak vzniká Sheng nebo Shu Pu Erh.

"Sklizeň čajových listů

Sklizeň probíhá obvykle třikrát v roce, v polovině dubna, v období mezi červencem a srpnem a v měsících září a říjen. Lístky bývají sklízeny ručně i strojově. Ruční sbíraní je tradiční a v závislosti na oblasti sběru může být také jedinou možností. Sbírání za pomoci strojů nebývá příliš šetrné a může negativně ovlivnit výslednou chuť nálevu. Lístky se sklízí ze třech typů stromů – z kultivovaných keřů na čajových plantážích (taidi cha), z volně rostoucích stromů (qiao mu), které mohou být buď malé zastřihávané, nebo velké nezastřihávané, a z čajových stromů, které vzešly ze semen a jejich věk je nad sto let (tzv. gushu).

https://www.o­riental.cz/clan­ky/cinsky-caj-pu-erh-a-jeho-zpracovani/

Ještě něco
"Typy sklizní
Čchun-ťien (jarní závitky) – Čaj sklízen v polovině dubna, lístky se vyznačují bílým chmýřím.
Er-šuej (druhá sklizeň) – Čaj sklízen mezi červencem a srpnem. Slouží pro výrobu lisovaných čajů.
Ku-chua (zrnkový květ)- Čaj sklízen v září a říjnu. Slouží k výrobě tabulkového čaje.

Samotné zpracování
Šeng – Lístky se nechají zavadnout. Další proces se jmenuje ša-čching (zabití zeleně) – v tomto kroku se lístky na pánvi zahřejí. Poté se lístky rolují. Poté se nechávají usušit na slunci. Takto vzniklá surovina se jmenuje mao-čcha. Mao-čcha se napaří a slisuje.

Šu – mao-čcha se nechá za speciálních tepelných a vlhkostních podmínkách fermentované v hromádkách (wo-tuej) v řádu několik dnů až měsíců. Poté se lístky protřídí, napaří a slisují.

Druhy pchu-eru
Šu – tmavý, nekvalitní a standardní bývá zemitý, vyšší třídy už jsou mnohem lepší. Vynalezen 1964 firmou Menghai Tea Factory, jako náhražka dlouhozrajícího a drahého Šeng. Čaj je tak hotový již po 60 dnech. Vznikl jako náhrada zrajícího šeng.

Šeng – zelený, je to nejhistoričtější čaj jaký existuje. Jeho chuť je ovocná, medová, se stářím přechází do zemita. Většina starých zrajících pchu-erů byla bohužel zničena během čínské Kulturní revoluce.

bílý (lisované tipsy čajovníku, např. Yüe Guang Bai) a květový (lisované květy čajovníku, např. Čcha-chua ping čcha)

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pchu-er_(%C4%8Daj)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.