Meggie2

Kdy vznikl internet?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo využít archiv.

„Mate-li na mysli skutecne primo internet, tak o nem se uvazovalo uz v roce 1946. Jestli mate na mysli internetove stranky (tj. zacinajici ‚internet‘ v podobe, jak ho zname dnes – pro masove uziti, www prohlizece, apod.), tak ty se zacaly delat tusim kolem roku 1993.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Internet

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-vznikl-internet-a-za-jakych-podminek

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-vznikl-internet-presne-datum-a-rok

"IHistorie Internetu

I když to na první pohled vypadá jako vtip, lze celkem bez uzardění tvrdit, že prapůvodním impulsem pro vznik Internetu byla první umělá družice Země, tedy sovětský Sputnik 1. Jeho vypuštění 4. října 1957 bylo totiž pro Spojené státy drsným probuzením do reality. Zaostávání v kosmických technologiích, na které byly pochopitelně navázány i technologie vojenské, mohlo mít pro USA v době studené války naprosto fatální důsledky. Americká administrativa si toto nebezpečí dobře uvědomovala a začala okamžitě jednat.

atd.

Počátky českého Internetu

V únoru roku 2017 jsme oslavili dvacet pět let od spuštění Internetu v tehdejším Československu. Oficiálně k tomu došlo 13. února 1992 na pražském ČVUT. Současně byl zahájen projekt FESNET, tedy Federal Educational and Scientific Network (v názvu mělo původně být „Research” místo „Scientific”, zkratka však kolidovala s jednou zavedenou obchodní značkou). Projekt FESNET byl financován hlavně z prostředků Fondu rozvoje vysokých škol MŠMT a zapojily se do něj vysoké školy ve všech větších městech. Po rozdělení Československa se zkratka změnila na CESNET (Czech…)."

https://www.jak­nainternet.cz/pa­ge/1205/histo­rie-internetu/

--
Historie internetu v datech
https://scien­cemag.cz/histo­rie-internetu-v-datech/

Další odpovědi
Malvína

První vizi počítačové sítě nalezneme v povídce z roku 1946. V únoru 1958 byla založena agentura ARPA (později DARPA, v podstatě grantová agentura pro řešení krátkodobých projektů v malých týmech), která měla po úspěšném vypuštění Sputniku v SSSR zajistit v období studené války obnovení vedoucího technologického postavení USA. Dne 29. října 1969 byla zprovozněna síť ARPANET se 4 uzly, které představovaly univerzitní počítače v různých částech USA. Síť byla decentralizovaná, takže neměla žádné snadno zničitelné centrum a používala pro přenos dat přepojování paketů (data putují v síti po malých samostatných částech, které jsou směrovány do cíle jednotlivými uzly sítě). Od té doby počet připojených počítačů i uživatelů exponenciálně ros­te.

Zdroj: Wikipedie