Zvědavý

Kdy (u kterých slov) se v angličtině používají tyto výrazy??

Toto je asi jediné co se mi v eng plete. Prosím vysvětlete mi to nějak jednoduše. A prosím neříkejte „používá se u zájmena, nebo přídavného jm. nebo podstatného jm. nebo u příslovců“ – nevím, co to je. Max. vím, co je to sloveso. díky
Did – didn't
does-doesn't
have-got-haven't
won-won't
should-shouldn't
could-couldn't
gonna
get
a takováto slova
díky

Nejlepší odpověď
quentos

„To jediné“?? Vždyť to jsou absolutní základy.
Pomocí did se tvoří otázka v minulém čase prostém. (Did you go to work yesterday?). Pomocí didn't se tvoří zápor v minulém čase prostém (I didn't go to work yesterday.). Did jako takové je min. čas slovesa „do“. (I did my homework last night.)
Pomocí does-doesn't se tvoří otázka v přítomném čase prostém u 3. osoby jednotného čísla; pomocí doesn't pak zápor v témže čase u téže osoby. (Does he work here?; She doesn't work here.)
„Have got“ se učit nemusíte, má stejný význam jako samotné „have“ – mít. Stačí vědět, že existuje; je méně formální než have samotné (I have got v předpřítomném čase de facto znamená „dostal jsem“ – no a když jsem něco dostal, tak to mám…). Have rovněž funguje jako pomocné sloveso při tvoření předpřítomného času. (He has broken his arm. Zlomil si ruku = má ji stále zlomenou.)
Won a won't spolu vůbec nesouvisí. Won je minulý čas slovesa win – vyhrát, získat – zatímco won't je zápor pomocného slovesa will, jímž se tvoří budoucí čas.
Should(n't) odpovídá českému „(ne)mít (povinnost) / měl by“: I should go now. Už bych měl jít. What should I do? Co mám dělat?
Could má podobný význam jako can – moci, umět – a zároveň se jedná o minulý čas a podmiňovací způsob tohoto slovesa (uměl by / mohl by).
Gonna je hovorový zkrácený tvar vazby „going to“, pomocí níž se tvoří plánovaná budoucnost.
Get má asi 25 významů. Kterému z nich nerozumíte? Základní význam je „dostat“ a zhusta se používá ve smyslu „stát se“ (nějakým) nebo jako pomocné sloveso u trpného rodu.

Pokud čemukoli výše uvedenému nerozumíte, pak už pomůže jedině učebnice anglické gramatiky, případně Google, protože jak už jsem řekl, jde o základy, bez nichž se dál nehnete. Co si mám představit pod „a takováto slova“?