Avatar uživatele
Zvědavý

Kdy (u kterých slov) se v angličtině používají tyto výrazy??

Toto je asi jediné co se mi v eng plete. Prosím vysvětlete mi to nějak jednoduše. A prosím neříkejte „používá se u zájmena, nebo přídavného jm. nebo podstatného jm. nebo u příslovců“ – nevím, co to je. Max. vím, co je to sloveso. díky
Did – didn't
does-doesn't
have-got-haven't
won-won't
should-shouldn't
could-couldn't
gonna
get
a takováto slova
díky

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 2973 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Odpoveď byla označena jako užitečná

„To jediné“?? Vždyť to jsou absolutní základy.
Pomocí did se tvoří otázka v minulém čase prostém. (Did you go to work yesterday?). Pomocí didn't se tvoří zápor v minulém čase prostém (I didn't go to work yesterday.). Did jako takové je min. čas slovesa „do“. (I did my homework last night.)
Pomocí does-doesn't se tvoří otázka v přítomném čase prostém u 3. osoby jednotného čísla; pomocí doesn't pak zápor v témže čase u téže osoby. (Does he work here?; She doesn't work here.)
„Have got“ se učit nemusíte, má stejný význam jako samotné „have“ – mít. Stačí vědět, že existuje; je méně formální než have samotné (I have got v předpřítomném čase de facto znamená „dostal jsem“ – no a když jsem něco dostal, tak to mám…). Have rovněž funguje jako pomocné sloveso při tvoření předpřítomného času. (He has broken his arm. Zlomil si ruku = má ji stále zlomenou.)
Won a won't spolu vůbec nesouvisí. Won je minulý čas slovesa win – vyhrát, získat – zatímco won't je zápor pomocného slovesa will, jímž se tvoří budoucí čas.
Should(n't) odpovídá českému „(ne)mít (povinnost) / měl by“: I should go now. Už bych měl jít. What should I do? Co mám dělat?
Could má podobný význam jako can – moci, umět – a zároveň se jedná o minulý čas a podmiňovací způsob tohoto slovesa (uměl by / mohl by).
Gonna je hovorový zkrácený tvar vazby „going to“, pomocí níž se tvoří plánovaná budoucnost.
Get má asi 25 významů. Kterému z nich nerozumíte? Základní význam je „dostat“ a zhusta se používá ve smyslu „stát se“ (nějakým) nebo jako pomocné sloveso u trpného rodu.

Pokud čemukoli výše uvedenému nerozumíte, pak už pomůže jedině učebnice anglické gramatiky, případně Google, protože jak už jsem řekl, jde o základy, bez nichž se dál nehnete. Co si mám představit pod „a takováto slova“?

Upravil/a: quentos

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas, Zvědavý Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek