Avatar uživatele
iceT

Nevíte proč se jako vyjádření k něčemu používají výrazy

hrozný,strašně?
Příklad:Ten člověk je stršný debil,Dívka byla hrozně hezká,Film se mi strašně líbil…apod.

Když jsem byla malá a vyjádřila jsem se obdobně,třeba když jsme byli na výletě a já jsem pak řekla:„hrozně moc se mi tam líbilo“ babička se mě ptala co na tom bylo hrozného,nedokázala jsem odpovědět.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? Miroslavst, quentos, vagra, Elk, Kerberus, dědapetr, anonym před 4734 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jde samozřejmě o nadsázku, která chce vyjádřit např. city, vyvolat dojem.
Podívala jsem se pro zajímavost do staročeského slovníku, kdy přídavné jméno hrozný znamená nejen přísný, hrozivý, ale i veliký, náramný.

U příslovce strašný není význam tak jednoznačný. I když v některých případech se dá říct, že mě představa děsí.

I tyto druhé významy odpovídají zveličování, nadsázce.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

kdyby to byla záležitost jenom češtiny, ale ono se to dá i v angličtině („terribly right“); vysvětloval bych to asi tak, že se tím myslí „tak velice, až to děsí“, proto ten nádech toho „hrozna, strašna“

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dědapetr

Slovo hrozně:Význam: totálně,strašně a moc,skus to nahradit jiným významem.Příklad:„to­tálně moc se mi tam líbilo“ Jinak tyto slova nahrazují důraz na velikost.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek