Rokio

Kdy se z muže stává pán?

Co musí muž udělat, aby „povýšil“ z muže na pána?

Nejlepší odpověď
annas

Je rozdíl mezi slovy pan a pán. Otázka je tedy nepřesná.

Slovo pán má mnoho významů, známý je i historický – pán z Rožmberka – ve významu šlechtic. Všechny významy najdete v odkazu.
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=p%C3%A1n:

Jinak při použití s příjmením je to jen pan. V minulosti projev úcty např. Vážený pán pan Jiří Veselý atd.

Muž se označuje jako pan xx, když dospěje a dodržuje určitá pravidla chování, nebo obecně, když něco vlastní, určuje atd..

Takže můžete se stát pánem situace, být svým vlastním pánem, být pánem – autoritativně rozhodovat, pánem (majitelem psa) nebo třeba určitého majetku, pánem času. Nebo můžete se řadit k pánům poslancům, učitelům atd. Nebo vás zdvořile někdo osloví – ten pán v tmavém kabátě;

Jaký pán, takový krám; Dvěma pánům nelze sloužiti. Nebo nebeský Pán – Bůh, stvořitel světa.

,

Další odpovědi
Drap

Některému, jak vidno, se to nepodaří nikdy.

quentos

Když se umí chovat. Zřejmé je to z anglického překladu (muž = man, pán = gentleman).

ivzez: ale nezaměňuje – varianta pan se přece používá jen ve spojení se jménem či profesí…

ivzez

Narodit do vladařské rodiny.
Až jeho předkové vymřou, dostane se k panování i on.

Zaměňuješ slova pan a pán…