Mp2

Kdy se podle etikety dávají dárky oslavenci ?

Byl jsem pozván na oslavu 60tin veřejně známého člověka, bude tam tak 80 lidí.

Kdy mám oslavenci dát dárek ? Aby nevítal 10 lidí zasebou a neměl plné ruce..
Při příjezdu, při přivítání nebo je na to vyhrazen nějáký určitý moment ?

Díky.

Nejlepší odpověď
led

Ak tam má byť 80 ľudí, tak je dobré, keď to vezme do rúk nejaký organizátor.
Najlepšie je sústrediť všetky dárky na jedno miesto v štýle „putovnej výstavy“. To by organizátor osláv mohol vedieť.

Další odpovědi
Disraeli

Nevím jestli zrovna tohle etiketa nějak upravuje. Pokud se jedná o oslavu, víc lidí, tak to taky znamená i víc dárků. Ty se většinou dávají někam bokem – k sobě, na jedno místo a rozbalují se až pak. Taky je možnost mu to dát rovnou nebo nechat na rozbalení na později.. jde taky o to, kdo to pro tebe je a co je na „pořadu“ dne, jak to probíhá, jestli je tam i nějaká hostina a podobně (to jsou pak chvíle, kdy většinou není vhodné mu to dávat… leda by to byl vyjímečně nějaký dárek, který bys chtěl, aby rozbalil před ostatními při hostině ;)).
Přišli jste hromadně nebo přícházíte každý zvlášť? Pokud hromadně, tak většinou vás „někdo“ vyzve, kam dát dárky. Pokud přicházíte po jednom, tak většinou dárek přebere a odnese ten, kdo otevírá dveře (který už ví, co a jak nebo kde jsou dárky).
Souhlas s led, ovšem ani větší oslavy nemusí mít organizátora… to už záleží, kde je oslava a jak probíhá. Dělají se i velké oslavy, kde se sejde plno lidí někde doma přímo u oslavance a nic moc se neorganizuje – jen klidně i sám oslavenec nakoupí nějaké pití, zákusky a podobně, ale to je tak vše.

Já bych to moc neřešil. Dárek je vždy vítaný (pokud to není záměrně „škodlivý“ dárek) :D nestresoval bych se kvůli tomu.