metalavenged

Kdy se lidská práva na člověka nevztahují?

Dobrý den,
od cizinců jsme dostali otázku, kdy se v naší zemi lidská práva na člověka nemusí vztahovat, nebo kdy jsou irelevantní.
Uvažovala jsem nad tím, ale nedokážu shromaždit víc jak jeden případ. Myslím, že ho ani nedokážu zdůvodnit.
Když jeden člověk zabije druhého, je to porušení jeho lidských práv, ale v tomto případě nefunguje „oko za oko, zub za zub“. Jde si pár let odsedět, ale nakonec bude mít zpátky svou svobodu, ale život to druhému nevrátí.
Prosím, aby se to týkalo jen občanů ČR. Nic s imigrantama.
Moc děkuji za Vaše rady.

Nejlepší odpověď
Kelt

No základní lidská práva platí pro všechny stejně, pokud ti cizinci byli z civilizované země. Ostatní tvorové mohou také nabýt přesvědčení, že mají svá práva, protože tu žijí déle než my a že jsou pro svět užitečnější a důležitější než my lidé.

Další odpovědi
aliendrone

Podle ústavy má v ČR každý člověk (i cizinec) zaručana práva zakotvená právě v ústavě. Tyto mohou být ovšem omezeny zákonem.

Kupříkladu právo svobody pohybu může být omezeno státním zástupcem (uvalení vazby) atd. Prostě jako všude jinde ve světě – včetně minulého režimu – práva máme na papíře. Kupříkladu svoboda projevu je garantována ústavou, ovšem omezena zákonem, který vymezuje CO NESMÍŠ říkat (psát etc.) V praxi to znamená, že můžeš říkat jen to, co je povoleno/není zakázáno říkat. Takže stejné jako za bolševiků. ;) :D :D

ivzez

O lidská práva člověk nemůže být nikdy připraven
(vztahují se na něj vždy) → bez ohledu na původ, bydliště,
rasu, občanství i na to, co případně (ne)udělal.
_________

Nezaměnili „cizinci“ lidská práva s něčím jiným?
Porozuměla (nezvolila jste dobrý příklad) jste správně jejich otázce?