OndrisekCZ

Kdy se leje olovo?

Máme tu dohad: Olovo se leje po večeři, po dárcích, nebo před dárky, před večeří, děkuji za spěšnou odpověd…

Nejlepší odpověď
annas

Lití olova je tradice, která se dodržuje po rozbalovani darku. Ŕíká se, že když budete lít olovo před rozbalováním dárků, dostanete to, co nechcete.

Lití olova ukazovalo, co vás čeká v následujícím roce. Odlévalo se na Štedrý den před nebo po večeři.

Toto jsem našla v různých zdrojích – vánoční tradice.

Doplňuji:
Ještě na začítku minulého století se tento zvyk dodržoval v každé domácnosti. Z důvodu nedostatku olova během světových válek tento zvyk upadl.

Lití olova ukazovalo, co vás čeká v následujícím roce. Odlévalo se na Štědrý den před nebo po večeři.

http://www.adventni-kalendar.cz/liti-olova/

Další odpovědi
anonym

PO večeře, PŘED ´dárky´…
Vánoční zvyky (krájení jablek, házení pantoflem, lití olova…) jsou (resp. měly by být) vyvrcholením celého dne – tedy po večeři. A dárky až poté.

Kelt

V každé rodině to může být individuální, ale první je večeře, kde se má sejít celá rodina. Po večeři, nebo během večeře se třeba může rozkrojit jablko, protože to většinou je na stole, stejně se mohou pouštět ořechy, dělat skořápky a udělat z nich lodičky se svíčkou. U lití olova je to trochu jiné, nevím to přesně zda před dárky nebo po nich, ale je to vcelku jedno. Určitě po večeři a jak si to uděláte doma Vy, je Vaše věc. Pozor, olovo je toxické, hrozí nebezpečí otravy a popálení.

knedlik123

Olovo se leje na Sylvestra a ne na vanoce, nebot jde o predpoved nastavajiciho roku.