Avatar uživatele
BELA81

Kdy poprvé odletěly na Zelený čtvrtek zvony do Říma? Je historicky doložené datum/rok?

Tedy. To znění otázky
Kdy poprvé historicky doložené datum (rok) odletěli zvony do říma na velikonoční čtvrtek?

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 2574 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Přece víte, že u legend a pověstí neznáme přesné datum. Někdo vymyslel, zpracoval a hotovo.

Zvony jsou opředeny různými pověstmi, takže jde o symbolické vyjádření smutku velikonočního týdne – zvony utichnou, místo nich se ozvou řehtačky.

Ve čtvrtek se Ježíš modlil na zelené louce a zvony odletěly do Říma.

Zelený čtvrtek – den poslední večeře Páně.

"Utichne hlahol zvonů, neboť ty odlétly do Říma. Leckde se však naopak rozezněly hrkačky, jimiž obvykle malí chlapci zaháněli Jidáše.

No dobrá, zvony tedy letí do Říma, přibírají s sebou své modifikované kolegy, a co pak? Pak jim papež požehná za věrné služby.

S papežským požehnáním se zvony pak zase vrátí na svá místa na věžích a zvonicích. A to už je Bílá sobota a všechny zvony radostně hlásí: „Byl jsem tam! Byl jsem tam!“

http://www.roz­hlas.cz/cesky/pu­voduslovi/_zpra­va/zvony-leti-do-rima--1341101

"O slavení Velikonoc nemáme zpočátku mnoho zpráv, kromě zmiňovaného úryvku z 1. listu Korinťanům a silné velikonoční tématiky zvláště v janovských spisech (např. motiv Krista-Beránka). Víme však s jistotou, že Velikonoce byly prvním svátkem, který křesťané slavili, a to díky tomu, že velmi brzy mezi nimi vypukly spory o tom, kdy Velikonoce slavit.

Velikonce byly pohanský svátek, svátek jara, teprve později se přidalo úmrtí a vzkříšení Krista. Přesné datum nevědí ani historikové, ti znají jen století.

http://veliko­noce.vira.cz/clan­ky/pohansky-puvod-velikonoc.html

"Mlčení zvonů je tedy symbolické vyjádření smutku velikonočního týdne

První zmínka o klepání se objevuje již na konci 8. století, kdy se zvonění nahrazovalo rachocením, jak uvádějí v rituální knize římské církve."

Zdroj: http://slovac­ky.denik.cz/ty­denik_slovacko/his­torie-klepani-v-knezpoli-zvony-odletely-do-rima-nastupuji-klepaci-30150403.html

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Bylo to přesně 24. března roku 856 ve 13:22.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

… a vono je nějak doložené, že tam odletěli? já měl za to, že to jedna bába povídala …

… nechápu, jak ještě dneska někdo může věřit, že těžký zvony odletěly do Říma, jo, kdyby tak řekli, že sletěly v Římě zvony, tak tomu budu věřit …

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… obdivuju paměť Lamalam, ale musim ji zklamat, nebylo to 24. ale 23. a ne ve 13:22, ale až ve 13:57 >>> jinak má pravdu … si to pamatuju, jako by to bylo včera …

před 2574 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lamalam

Mě to vyprávěl děda, on u toho taky byl. Určitě ho znáš, jmenuje se Karel a kulhá.

před 2574 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… tehdá ještě nekulhal …

před 2574 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek