alpha_prime

Kdy nejpozději může zamětnavatel potvrdit nebo zrušit dovolenou zaměstnanci?

Svému šéfovi jsem dala dovolenku 5. září. Jelikož jsme rozvázali pracovní poměr, dne 30.9. končím. Z důvodu, že mi zbýjá ještě 9 dní dovolené, jsem si chtěla vybrat dovolenou od 19.9. a již se v práci neukázat. Dnes mi oznámil, že mi na moji žádost odpoví až v pondělí 19., kdy mám již na dovolené být. Poté se raději rozhodl, že mi ji neschválí. Firma mi prý proplatí maximálně 5 dní dovolené, zbytek si prý musím vybrat. Já bych si ji ale ráda vybrala celou. Moje otázka tedy zní – 1) je zaměstnavat povinnen přistoupit na moji žádost? 2) kdy nejpozději se zaměstnavatel musí vyjádřit ohledně schválení / neschválení dovolené? Předem děkuji

Nejlepší odpověď
baghira

Na dovolenou je nárok, a zaměstnavatel vám ji nemůže svévolně krátit (nebo proplácet místo vybrání). Váš zaměstnavatel nemá jinou možnost, než se smířit s tím, že si těch 9 dnů vyberete – jediné, o čem lze licitovat, je od kdy, jestli od 19. nebo třeba od 16.
Všechno ostatní je od něj pouhá schválnost, která má za účel vám „osladit“ poslední dny v práci.

Další odpovědi
Drap

Pokud nechce, tak neexistuje žádný předpis, který by mu přikázal, že si musíte dovolenou vybrat.
Máte na ni sice nárok, ale pokud vám ji neumožní vybrat, tak se nemáte jak bránit. Jedině soudit, a do toho nikdo nepůjde