Blowe

Kdy končí vyživovací povinnost?

Zdravim, potřebuji poradit. V půlce září dělám opravnou maturitu, na vejšku už nejdu. Bohužel se mi momentálně nedaří sehnat práci, přestože se snažim. Pracovala jsem v červnu u jedný agentury, ale skončila jsem, protože mi nechtěli zaplatit. Od září bych chtěla jít do McDonaldu, nebo něco podobnýho, protože tam skončí hodně prázdninovejch brigádníků, tak budou brát nový lidi. Problém je ale v tom, že první výplatu dostanu až na konci října-pokud teda nějakou tu práci seženu. Takže nemám teď na zaplacení nájmu. Bydlím ještě u jednoho z rodičů, ale chce mě 1.9. vystěhovat, protože už nemá vyživovací povinnost. Chtěla bych se zeptat, jestli se to dá ještě nějak zachránit, abych si pobyt mohla prodloužit aspoň o ty dva měsíce, mohla v klidu odmaturovat a začít pracovat? Hlavně mi neraďte, ať se domluvim doma, že mě určitě nevyhodí atd. Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
arygnoc

ohledně vyživovací povinnosti vám poradí na každém pracovišti sociální péče.
Bydlení řešit buď u kamarádů, nebo si půjčit peníze.
Každá rada drahá, těžko radit.

Další odpovědi
anonym

Vyživovací povinnost sice trvá do konce přípravy na povolání, ale nijak nesouvisí s bydlením. Pokud tam jsi trvale hlášená, máš tam užívací právo, které ti nemůže nikdo svévolně odebrat. Rodiče jsou mimo jiné, povinni zajistit svým dětem bydlení.
Když se nemůžeš doma domluvit, což je trochu podivné s vlastním rodičem, připomeň mu, že je to nezákonné, nemáš kam jinam jít a tedy ať rozhodne soud. Soud by mohl rozhodnout i o bydlení u 2. rodiče, pakliže bys tam měla vhodnější podmínky.
Dokonce když by tě odmítli vpustit domů, může ti policie zajistit přístup.
Je to nepopulární, ale musíš se bránit, nakonec jsi plnoletá, tak je na čase, aby ses i naučila chovat jako dospělá.

baghira

Zákon říká: Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, než jsou děti schopny se samy živit.
Což je celkem obecná formulace. Nicméně myslím, že vypakovat potomka z baráku v době kdy je bez prostředků, a na první výplatu bude teprve čekat osm týdnů, NENÍ v souladu se zákonem.
Ovšem bydlet s takovým „rodičem“ určitě nebude žádná havaj – což takhle požádat zaměstnavatele o přiměřenou zálohu, nebo si na ten první měsíc půjčit od přátel? Jo, je to blbý začínat samostatný život s dluhem, ale je to jedna z variant.
(Předpokládám, že to místo seženeš.)