Natee

Dostuduje-li slečna střední školu a nehlásí se na školu vysokou, je třeba na ni dál platit příspěvky?

Kdy má otec přestat přispívat? Už v červnu, či snad až o prázdninách..?

Nejlepší odpověď
arygnoc

Ocko:

vaša predstava je krásna.

Má to ale niekoľko ALE:

zákon (nielen v ČR, ale aj v SR) umožňuje otcov detí žijúcich u matiek (po rozvode, alebo slobodných matiek) neskutočne zdierať. Vôbec sa nedivím otcom, ktorí sa snažia čo najskôr zbaviť sa povinnosti „platiť“.
Bohužiaľ, nepoznám prípad, keď si matka našla výnosné zamestnanie a požiadala o zrušenie alimentačnej povinnosti otca (tam sa dá potom uvažovať o dobrovoľnosti príspevkov od otca, záleží, ako sa rodičia rozišli, lebo od toho sa často aj ďalej odvíja vzťah medzi platiacim rodičom a potomkom), ale naopak to poznám. Matka mnohokrát doslova striehne, kedy si otec jej potomka nájde výnosnejšie zamestnanie a snaží sa o ošklbať, o čo sa dá (bez ohľadu na to, či má ďalšiu rodinu alebo nemá). A súdy (rozumej v drtivej väčšine SUDKYNE) im ochotne vyhovejú.

Takže – podľa zákona: po ukončení školy je poberateľ výživného povinný OKAMŽITE oznámiť túto skutočnosť alimentárne povinnému.
Keďže alimenty sa platia dopredu, alimentačná povinnosť zaniká okamžite.

Další odpovědi
Sůwa

Je to otázka dohody, ale otec může přestat přispívat okamžikem ukončení střední školy maturitou. Hodný otec by dopřál aspoň ještě měsíc prázdnin.

anonym

Alimentační povinnost vůči nezletilému potomkovi určuje povinnému (v tomto případě otci) svým rozhodnutím soud (pokud nejde o mimosoudní dohodu o výši výživného mezi rodiči). Skončením podmínek pro vyměření alimentační povinnosti, končí i povinnost otce na výživné přispívat.
Zde by měla nyní nastoupit dohoda – domluva mezi rodiči o tom, co bude následovat dále.
Nejde-li po střední škole dítě studovat školu vysokou, mělo by nastoupit do zaměstnání, nebo se bude muset přihlásit do evidence nezaměstnaných na úřad práce. Protože nesplňuje podmínku odpracované doby, na dávky v nezaměstnanosti mít nárok nebude. No a teď je otázka, co s tímto problémem udělat dále.
Pokud bude dcera nezaměstnaná a bude si hledat práci, měl by se logicky podílet na její životní úrovni i otec a neměl by vše nechat na matce. Je ovšem třeba zvážit, jakým způsobem a v jaké výši tuto svou pomoc dceři poskytovat, aby zde nedošlo k situaci, že dcera nebude mít třeba zájem do práce nastoupit a bude spoléhat na další podporu ze strany rodičů.
Jak jsem již uvedla, přes jakoukoliv situaci mezi rodiči a jejich případnou neschopnost spolu komunikovat, doporučuji, aby v tomto případě udělali výjimku a snažili se najít další řešení společně.

Michal Kole

Střední škola se končí dnem předání maturitního vysvědčení.

U toho placení je sporné to, že zálěží zda je schopná se živit soma.

Pokud vystudovala gympl tak ji obtížně někdo zaměstná, když nic neumí.

anonym

pokud je již schopa se sáma uživit a že dostává finanční příspěvky od státu v nezaměstnanosti (do 3 dnů se přihlásit na ÚP), povinnost placení výživného by Vám za normálních okolností měla skončit.
Pokud se domníváte, že již opravdu dcera nemá nárok na výživné a ona na tom přesto trvá, nechte rozhodnout soud tím, že podáte Návrh na ukončení vyživovací povinnosti.
Zánik vyživovací povinnosti je zákonným předpokladem pro úspěšnost návrhu na ukončení povinnosti platit výživné. Vyživovací povinnost a výživné nejsou synonyma. To znamená, že nastane-li některá ze skutečností, které působí zánik vyživovací povinnosti dítěte (dítě nastoupí do práce, uzavře sňatek apod.), je třeba, aby rodič, který platí výživné, podal návrh na soud a požádal o zrušení povinnosti platit výživné vůči dítěti, které je již schopné živit se samo (RODIČ TEDY NEMŮŽE SÁM OD SEBE PŘESTAT PLATIT VÝŽIVNÉ STANOVENÉ SOUDEM, NAPŘ. KDYŽ SI POTOMEK ZAČNE VYDĚLÁVAT PENÍZE). Zrušení povinnosti platit výživné je vázané na rozhodnutí soudu.
POZOR! po dovršení 18 let, výživné pro zletilého potomka je rodič povinen platit přímo zletilému potomkovi a ne např. rodiči, u kterého zletilec bydlí (pokud se nedohodnout jinak)