Avatar uživatele
Zlatý

Kdy a kde se začal péct chléb? Proč se mu prokazovala taková úcta?

Slované vítali hosty chlebem a solí, Chleba se nikdy nepřejíš, Chléb náš vezdejší - jak chápete poslední slovo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Dávno prosil člověk: "Chléb náš vezdejší dej nám dnes," protože věděl, co těžké práce dá, než se může ukrojit, co krůpějí potu svlažil každý úkon v hospodářství, než se lidé najedli.
Naši předkové znali jeho hodnot a proto vítali hosty chlebem a solí.
Chléb se pekl již před čtyřmi tisíci léty, nikdy se nepřejí a nejzdravější je z černé mouky. V mnohých zemích, zvláště za mořem, se kvašený chléb nepeče a těm, kteří se tam přestěhovali, stále schází a stýská se jim po něm. Vyrábíme více druhů chleba, je možné si vybrat, ale nejstravitelnější a biologicky nejhodnotnější je chléb z žitné mouky.

Zdroj: http://www.jicinsko.cz/lsk/92/ lsk924.htm

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

chléb byl důkaz hojnosti a bohatství,kdo něměl pole neměl chleba
http://www.ireceptar.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Počátky pečení chleba spadají až do Neolitu. To znamená, že mluvíme o době někdy okolo 10 000 let před naším letopočtem. V této době, kterou jinak označujeme také jako mladší doba kamenná, se stává hlavním zdrojem obživy zemědělství a nahrazuje tak dosavadní lov zvěře. Pečení chleba od té doby procházelo neustálým vývojem a to v závislosti na dostupnosti základních surovin a také na vývoji technologií. Další vliv měly samozřejmě různé společenskokulturní zvyky. A nesmíme zapomenout na chuť a zastánce zdravé výživy. První typy chlebů byly chleby nekynuté. Mezi ně patří například pitta nebo naan. Díky své měkkosti a tenkosti dobře posloužili jako základ dalších pokrmů, jako jsou různé taštičky, plněná pečiva a také pizzy. Pitta má svůj původ v Arabské kuchyni a naan zase v indické

http://www.google.cz/…

Myslím,že chléb byl základní potravinou a když se začal péci /ve tvaru kulatém/jako slunce vzdávala se mu úcta jako slunci

/to můj názor/
vezdejší je myšleno místní ,náš


Avatar uživatele
Bronzový

Proč se uctívá chleba. Musíte se vcítit do myslení lidí, kteří ještě neznali zemědělskou výrobu potravin. Díky jejich pozorovacím schopnostem a špetce náhody zjistili že jistá tráva má dobrá malá semínka, že když jsou v suchu vydrží velmi dlouho, až do jara. Proto je ve větší míře začali sbírat a uschovávat, jako železnou zásobu na zimu až nebude co ulovit. Nejrevolučnějším objevem té doby po schopnosti rozdělat oheň, byl objev možnosti vysít obilí a sklidit ho. Potom již stačilo aby trocha kaše spadlo na horký kámen u ohniště a bylo vše dovršeno. Pardon vše teprve začalo. Pro člověka se chléb stal jistotou přežití zimy. Byl to dar matky země a slunce. Kdo uměl pěstovat a zpracovat obilí, ten měl značnou výhodu oproti ostatním, stejně jako dával najevo šikovnost svých lovců při přátelském setkáním s jiným kmenem, stejně chtěl ukázat svůj blahobyt a proto hostům předkládal chléb spolu s největší pochoutkou té doby solí. Toto uctívání chleba přešlo i do náboženských rituálů a legend poté co se chleba stal základní denní potravinou.
Proč se chleba nikdy nepřejíte? Když nemáte nic jiného k jídlu než chleba, nemůže se vám stát že by se vám přejedl. Nemáte totiž nic jiného čím by jste ho nahradili a tím vzniklo toto úsloví.
Chléb náš vezdejší. Vezdejší je archaismus který se udržel v povědomí díky modlitbě "Otče náš". A znamená to zdejší, ten který tu máme. Chléb náš vezdejší je tem který si můžete koupit v krámě a ne třeba nekynutá placka(dneska ale seženete i turecký chléb a nebo i jiné placky-tortili).


Avatar uživatele
Zlatý

V odkaze je psáno o slově vezdejší-

Zdroj: http://pistis.webnode.cz/news/ chleb-nas-vezdejsi/

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Jídlo a vaření

Zlatý Drap 1004
Zlatý hanulka11 986
Zlatý annas 881
Zlatý marci1 565
Zlatý iceT 521
Zlatý gecco 490
Zlatý briketka10 469
Zlatý quentos 434
Stříbrný elektrikář 395
Zlatý Kepler 373

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.