Kdo zdědí byt v OV po smrti manžela, když má z předchozích vztahů tři zletilé děti?

S manželem žiji v bytě v OV, který nabyl před manželstvím, má ale děti z předchozího vztahu, v katastru nemovitostí je zapsán jen manžel, zajímalo by mě, zda půjdu po jeho smrti „na ulici“, či mám nějaké nároky.

Nejlepší odpověď
standa

Pokud se jedná o děti slušně vychované, tak byste mohla za určitých podmínek v bytě dál bydlet.

Po manželově smrti se stanete (společně se zmiňovanými třemi dětmi) každý vlastníkem 1/4 bytu. Podílové spoluvlastnictví není úplně ideální, ale máte svá práva (např. § 139/3, § 140 občanského zákoníku).

Výše uvedené předpokládá, že manžel nezanechá závěť.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t2.aspx

Další odpovědi
GM

Kde berete jistotu že manžela přežijete?

Jambalaya

Ke Standově odpovědi chci pouze podotknout, že máte-li v bytě trvalé bydliště a skutečně tam bydlíte, nemůže vás někdo jen tak vystěhovat 🙂
Pokud máte obavu, že by mohly být nějaké problémy, zkuste manžela požádat alespoň o zřízení věcného břemene na doživotní právo užívání bytu.