dmatejek777

Kdo vymyslel délku prázdnin? Dalo by se to korigovat?

Nejlepší odpověď
marci1

Nařízením Josefa II. ze dne 24. května 1786 byly hlavní prázdniny přesunuty ze září a října na červenec a srpen. Poprvé začaly takto prázdniny v r. 1787. V některých zemích je i tříměsíční, ale myslím, že dva měsíce jsou tak akorát. Hlavně, že nejsou v září a říjnu. Délka byla závislá na tom, že děti musely pomáhat doma při letních pracích.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pr%C3%A1z­dniny

Další odpovědi
anonym

Správně odpověděl „ponovotny“.Ale v každé zemi mají prázdniny jinou délku viz.Vikipedie.
Dcera bydlí v Austrálii a tam mají prázdniny jen 6 neděl a to od 15.prosince do konce ledna.Školní rok začínají 1.února.Nejdříve jsem se tomu divil, ale ono je to logické.Tam vlastně mají od prosince léto takže tam je počasí o půl roku jiné než u nás.
Jinak ještě korigovat prázdniny chce Brusel viz. http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/204826-brusel-chce-sjednotit-terminy-skolnich-prazdnin-v-unii.html

ponovotny

mám dojem, že prázdniny vznikli proto, že v letních měsících musela většina dětí pomáhat při slízecích pracech na polích a později, kdy se do zemědělství zavedla mechanizace, si už učitelé nenechali tuto výhodu sebrat

cochee

Délka prázdnin je dána dlouholetou tradicí v českém (slovenském) školství a ostatně ve všech zemích světa, nakonec každý stát může mít prázdniny jinak. Korigovat to nebude moc možné, leda podnětem pro zákonodárné orgány, ale dávám tomu asi takové šance, jako zrušení letního času 🙂 Ta nemožnost korekce je dána tím, že na prázdniny je vázáno mnoho dalších věcí jako například dovolená pedagogů, rozpočet škol počítá s tím, že se dva měsíce neučí a spoustu jiného.