Avatar uživatele
Kelt

Kdo vlastně složil originál písně "Dívka s perlami ve vlasech"?

Aleš Brichta zpívá píseň Dívka s perlami ve vlasech. V originále znám verzi od Omegy Gyöngyhajú lány a White dove od Scorpions. Která verze je starší a tedy originál? Děkuji.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Elk, johana 56 před 1408 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

"Dívku s perlami ve vlasech známe ve třech jazycích

Odpoledne s evergreeny zahrnovalo mimo jiné skladbu nahranou v roce 1969 maďarskou skupinou Omega. V době složení svého největšího hitu už se na maďarském hudebním poli pohybovala 7 let a hrát vydržela přes 30 let.

Melodie se ale objevila i na evropských žebříčcích, a to díky německé hardrockové skupině Scorpions, která ji pod názvem White Dove (Bílá holubice) natočila o rok později, než Aleš Brichta. Hit se ale jistě objevil i v dalších jazycích v podání mnoha dalších interpretů.

Písnička Gyöngyhajú lány zaujala zpěváka Aleše Brichtu natolik, že se jí o 25 let později ujal a nazpíval českou verzi, kterou nazval Dívka s perlami ve vlasech. V českých rádiích měla úspěch a hraje se dodnes."
http://www.rozhlas.cz/…
-------

"Omega vs. Scorpions vs. Aleš Brichta
31. července 2011 v 12:17 | Ellrohir | Ukradené melodie?
Tak tohle byla novinka i pro mě, na kterou jsem přišel teprve ve chvíli, kdy jsem připravoval tenhle článek. Měl jsem za to, že Brichta kopíroval německé Scorpíky, ale ve skutečnosti pochází tahle písnička z Maďarska a má ji na svědomí tamní rocková legenda Omega.

Takže napřed tu byli Omega a jejich "Gyöngyhajú Lány", pak přišli Scorpions a udělali z toho "White Dove" s úplně odlišným textem a nakonec Brichta, který sice zachoval "Dívku s perlami ve vlasech", což odpovídá originálu, i hudebně je to podobnější, ovšem text je zas o něčem jiném..."

http://ellrohir.blog.cz/…
------

Ad dubraro,

po rozkliknutí odkazu je možné zjistit, že existuje další verze, i když ta nebyla přímo předmětem otázky, - Markýz John - Paleta (Gyönghajú lány). - všechny verze je možné si přehrát.
Ještě pak jiný odkaz - Tibor Lenský - Perly bílé
https://www.youtube.com/…

-----
Skladbu napsal Gábor Presser, který se stal od roku 1968 "plnohodnotným" členem kapely. Perlová dívka se stala jednou z prvních skvělých zahraničních umělců maďarské rockové hudby, protože v sedmdesátých letech ovládla mezinárodní festivaly festivalů (například Tokio nebo Mallorca) a byla přeložena do více než 50 jazyků.

Slavná píseň byla inspirována kapelou White Dove skupiny Scorpions, která před rokem způsobila obrovský skandál, když jedna z písní amerického zpěváka Kanye Westové měla krásnou melodii.

Text písně Anna Adamis . Píseň je nezapomenutelně krásná - všechno má perly:.Neuvádí se, že jde o původ lidový.
skladatel:Adamis Anna a Gábor Presser
textař: Adamis Anna a Gábor Presser

http://manogyongy.hu/…

https://en.wikipedia.org/…

--------

Ad kapitán,

sví připomínky adresujte prosím autorům článků, nikoliv mně.

Bylo by vhodné, abyste své tvrzení doložil odkazem. Děkuji.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dubraro

Verze od Omegy je nejstarší. Nejstarší česká verze se jmenuje Paleta a je od Markýz John (také hrají dodnes). Ovšem úplně původně je to maďarská lidová píseň.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Já mám elpíčko "10 000 lépés" od Omegy z roku 1969 a ta písnička tam je jako skladba č. 2. Žádnou starší verzi neznám.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Hudba, film a TV