Jikra

Kdo to byl ponocný?

Vážení, víte kdo to byl ponocný? Co dělal tzn.jakou měl funkci,povinosti a event.výhody. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Ponocný je zaniklé povolání, jež by mohlo být nejpřesněji popsáno jako noční hlídač určité obce. V minulosti měla každá větší obec svého specializovaného obecního zřízence, který tuto funkci vykonával.

Ponocný držel stráž v obci v době, kdy všichni ostatní obyvatelé spali. Jednalo se vlastně o zvláštní noční hlídku, jejímž úkolem bylo vyvolat poplach při jakékoliv nepředvídané či mimořádné události v dané obci. Kromě vpádu cizích vojsk, útoku lupičů a činnosti zlodějů se jednalo především o primitivní požární stráž. Šlo o důležitou funkci, protože v tehdejších dobách byla většina venkovských stavení postavena ze dřeva a slámy a svítilo se i topilo prakticky výhradně za pomoci otevřeného ohně, nebezpečí požáru v nočních hodinách tak bylo značné.

K tomuto účelu býval ponocný vybaven rohem, na který v případě poplachu mohl zatroubit, obvykle také nosil nějakou vhodnou ruční zbraň na svoji vlastní obranu (hůl, čakan, halapartnu apod.).

Funkce ponocného bývala ale spojena s řadou dalších služebních povinností, které vykonávali i ve dne.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­nocn%C3%BD

Další odpovědi
mosoj

Ponocný jsem já . Chodím spát v 02:00. Výhoda : absolutní klid v bytě.

Kelt

v některých filmech vystupuje ponocný a hlásí. Odbila dvanáctá hodina, chraň každý duch Hospodina. Jednalo se o člověka, který obcházel město, hlásil čas, procházel město a kontroloval zda nehrozí nebezpečí požáru, ohrožení nepřítele. Možná měl za tuto svou službu nějaké výhody, nižší daně, nechodil na vojnu, nemohl být odveden, ale to si nejsem jistý. Například ve filmu Ruy Blas vystupuje postava ponocného.

Hamon

Vím, ze dvou třetin. Nevím o výhodách.

Krakis

Souhlasím s annas- a navíc troubil večerku… 🙂