annas

Kdo si silně přeje dostat se nahoru, vymyslí si žebřík. Stojí-li na 1. šprušli, jakou má pozici v žebříčku společenském?

„Kdo si silně přeje dostat se nahoru, vymyslí si žebřík“. Jde o citaci japonské moudrosti, ale uvozovky se mně již do otázky nevešly.

Na co si musí dávat dotyčný pozor, když chce vystupovat nahoru? „Cesta nahoru-dolů, jedna a táž“?

Nejlepší odpověď
led

V chápaní tejto japonskej múdrosti nepozerajme očami Europana ale Japonca Ide skutočne o fyzický, hmotný rebrík? V japonskej múdrosti sa často využíva symbolika.
Rebrík, to je symbol cesty k dosiahnutiu vyšších cieľov, múdrosti a dokonalosti. Priečka predstavuje dosiahnutie cieľa kroku (etapy cesty) k dokonalosti. Len po dosiahnutí prvej priečky človek môže povedať, že sa odtrhol od zeme. Pri postupovaní po priečkach do výšin však nesmie zabúdať na nerozdeliteľné spojenie so zemou, svojou základňou ako dieťa v lone matky pupočnou šnúrou. Cesta hore nie je ľahká a krátka. Len ten kto má cieľ a pevne pod nohami dokáže dosiahnúť cieľ. Nie každý ju prekonáva rovnako ľahko a rovnako ťažko, ale padnúť dokáže každý veľmi rýchlo

„postavení na žebříku nijak nesouvisí s postavením na žebříčku společenském“ (ivzez)
„Stojí-li na 1. šprušli, jakou má pozici v žebříčku společenském?“ (annas)
hmm, ak pozriem na spoločenské dianie (spoločenský rebrík) a človeka na rebríku nevidím rozdiel, pre každého z nich platí
každý musí spraviť ten 1.krok na svojej ceste hore,
čím vyššie stúpa tým širšiu a pevnejšiu základňu potrebuje
každou priečkou ubúdajú sily a slabší zostávajú na mieste, alebo odchádzajú a len silnejší pokračujú
Cesta dole môže byť rýchlejšia a nebezpečnejšia, než cesta hore.Nie každý lezec dosiahne vrchol, ale z tých neúspešných vznikajú schody, priečky na ceste k vrcholu.

Ak je rebrík krátky, slabý, alebo nemá pevnú základňu, k lampe sa nedostanete.

Další odpovědi
Drap

Moc pěkné moudro. A určitě pravdivé. Ten kdo je na první příčce má na společenském žebříčku nevelkou hodnotu.Právě se odlepil ode dna. Tam mimo toho bude hrát úlohu i charakter člověka, jeho chování a socializace v dané společnosti.
Každý takový by se měl ale chovat slušně a být ohleduplný. Nahoru a dolů vede jen jedna cesta, to znamená že pokud z nějakého důvodu chce jít , a nebo musí, dolů, tak potkává stejné lidi které bředběhl když šel nahoru.

Kepler

Je to otázka zdánlivě nesmyslná, ale když jsem se hluboce zamyslel (že by?), tak mi to už nepřišlo tak jednoduché. Desetimetrový dřevěný žebř: když se pode mnou zlomí šprušla, je velký rozdíl jestli je to hned ta první, nebo až ta jedna z posledních. V každém případě ale můžu bez uzardění říct, že jsem sletěl ze žebřa. Až na to, že se mi buď nestane nic, nebo si zlomím nohu.Ve společenském žebříčku ale zůstanu pořád stejně. Společenský žebříček: v podstatě podobné následky, ale bez fyzického úrazu. Tož nevím, co je větší riziko, včil mudrujte!

Zvědavý

Na první šprušli je nejníže. je to jak obrazně tak ve skutečnosti stejné. Musí se vyšplhat nahoru…

ivzez

Odpověď na nepříliš vydařenou „slovní hříčku“ zní, že postavení
na žebříku nijak nesouvisí s postavením na žebříčku společenském.

PS: Jsem zvědavá, pro kolik lidí zase bude otázka „zajímavá“…

ivzez

Věděla, jsem, že mou odpověď nepochopí každý,
ale zklamalo mne, že ji nejspíš nepochopil nikdo…

Andělé

Nepříliš vydařená odpověď na chytře vydařenou otázku.

Není ostuda ji nepochopit, ale snižovat druhé na úkor sebe, tj.ostuda !

Nenávistí neubližujeme tomu ke komu ji cítíme, ale sami sobě.

Není-li zájem odpovědět či bolí přemýšlet, nebylo by moudřejší raději nereagovat vůbec?

Někdy méně znamená více…

Jsem zvědavá, pro kolik lidí bude odpověď patřící do diskuze „zajímavá“.

Pěkný večer .:-)

gagaga

Andele, ale ja zase diky tomu vim, kdo by vedl na zebricku zavisti..hihi
takovejch uz jich tu bylo..
co se snazili pomlouvat, shazovat, vycitat..porou­cet..co kdo, jak, kdy, na co … a kolikrat ma odpovidat,..koho bodovat a ted..jeste se an. i vycita, kdo ji boduje .. chacha..jako by nas nekdo chtel zastrasit..
ale vsem adminkove uz zamavali..
to chce cas..
papa -iv-

Andělé

gagaga, ano, takových už tu bylo, pamatuji se…závist, shazování, kázat vodu a pít víno…

Závist je zakuklená nenávist, vřed, který sžírá člověka až do morku kosti a zakalí mu rozum.
Závist a pýcha jsou jako bratr a sestra. Dcerou závisti je pomluva.

Lepší než se nechat „sežrat“ egem, je naučit se milovat každého bez výjimky.
🙂
Ráda Vás tu vidím -iv-
🙂

Andělé

Není třeba jmenovat, uživatelka se sama pozná, že?.......
🙂

briketka10

Andělé

Souhlasím.

Andělé

Briketka10
🙂

led

Kepler hodnotím snahu o priblíženie reality s abstrakciou ale nemôžem plne súhlasiť „když se pode mnou zlomí šprušla, je velký rozdíl jestli je to hned ta první, nebo až ta jedna z posledních.“ Nie je to vždy pravda. Nepripraveného môže dochrámať zlomenie prvej sprušle viac než pripraveného pád z najvyššej méty.
Možno vás to prekvapí, ale zažila som za svoju „športovokaska­dérsku, ale nie hazardérsku“ éru, kedy som zliezala výšky, kde človek v hĺbke na zemi sa zdal byť len zrnko v púšti a dochrámala som sa pri páde z necelých 30cm. v čom bola zrada? V nepripravenosti, moja automatická reakcia bola neúmerná výške a priestoru, asi tak by som to definovala.

led

Na orientálnu mudrosť nepozerajte očami moderného človeka, technokrata, ale používajte symboliku a zamyslite sa nad životom z filozoficko-historického hľadiska, inak nepochopíte.