hapiky

Kdo prohlásil: „Proč umírat, když je šalvěj ještě v zahradě.“?

Byl to vědec, nebo lékař?

Nejlepší odpověď
annas

Neslyšela jsem, i když vím, že šalvějový čas se může pít celý život. Já čaj používala na kloktání, snižuje bolest plotének.

Pokud člověk používá bylinky, nemusí umřít předčasně. Příroda uzdravuje, nejen šalvěj, ale i jiné byliny.

Z odkazu vyplývá, že to byl vědec, i když příjmení není uvedené. v českém zdroji.

https://naseby­linky.estranky­.cz/clanky/ra­kovina-2.html

Našla jsem v německém zdroji.
Dotyčný se jmenoval Thomas Meyer – vyrábí se šalvějový čaj s jeho jménem,.

https://de.wi­kipedia.org/wi­ki/Klebriger_Sal­bei

„Thomas Meyer: Salbei Datenblatt mit Bestimmungsschlüssel und Fotos bei Flora-de: Flora von Deutschland (alter Name der Webseite: Blumen in Schwabe“

https://www.a­mazon.de/Salbei-Salbeibl%C3%A4tter-Vorratspack-TEE-Tee-Meyer/dp/B007O6F8OQ

Další odpovědi
Zvidatel

Prý je to přísloví – jeden zdroj uvádí, že je od nějakého starověkého římského vědce, druhý říká, že je přísloví původem ze středověkého orientu (z Arábie), hlavně z lékařského oboru.
Přesný původ je tedy nejasný.
Mohl to být i vědec i lékař (současně). Kdo byl ve starověku filosfem? Ten, kdo měl znalosti ze všech věd – literatura, řečnictví, astronomie, botanika a příroda celkově, fyzika, medicína, hudba, matematika a plno dalších věd. Filozofie se neomezovala na žádné konkrétní vědy, znamenalo to prostě vědění všeobecně, veškeré vědění. Až později z filozofie vznikly samostatné vědní obory, které se oddělily od všech ostatních. Chci tím říct, že to mohl být lékař a zároveň vědec (filosof) – totéž by platilo i pro tu Arábii. Přečti Avicennu, to nebyl jen lékař, ale filozof se znalostmi plno dalších věd. A tak to měli všichni arabští hakimové. Když se učili medicíně, neučili se jen tu.

Dost možná je to přísloví užívané vícero kulturami. Původně může pocházet ze starého Říma odkud se pak dostalo k Arabům – protože ti toho z antiky převzali dost z různých věd. Navíc v Římě byl šalvěj ceněný pro své lékařské využití a ještě k tomu byl zasvěcen Jupiterovi. Ve středozemí byl šalvěj vždycky hojně rozšířený.
V Římě se přírodou zabával hlavně Plinius starší, ten se tím proslavil, tak je dost možné, že to zmínil on (ale na internetu takový citát od něj není, to ale neznamená, že to od něj být nemusí).

Zvidatel

Našel jsem ještě, že citát: „Proč od nemoci člověk umírá, když na zahrádce šalvěj má.” uvádí Macerův herbář z 10. až 12. století. Macer floridus (De viribus herbarum) je herbář od Aemilia Macera z Verony žijícím kolem n.l.
https://www.en­cyklopediekni­hy.cz/index.php/Ma­cer_floridus_(De_vi­ribus_herbarum)

Zvidatel

Proč je ale z 10./12. století a autor žil v 1. stol. nevím. Možná jen nese jeho jméno, možná jen vyšla později – to se taky stává.. plno starověkých děl bylo objeveno/vydáno až o několik stoeltí po autorově smrti.

annas

Samozřejmě, citáty mohou být různě přeložené. Proto se liší.

Ale ten Meyer má značku čaje, napsal několik knih, ale mohl navazovat na Egyptana, nebo Itala atd.