Avatar uživatele
festn

kdo prevezme dluhy po rodicich budu muset to zane splacet

dobry den chtela jsem se zeptat uz sem se od rodicu odstehovala k manzelovi ale problem mam s mymi rodici kteri si neustale berou same pujcky ktere neplati u jedne pujcky kterou neplatili rucili bytem a soud rozhodl ze oneho prijdou uz maji termin vystehovani ale stale si berou dalsi pujcky mam strach ze jednou as tu nebudou tak ja i sestra to budem muset zane splacet.poradi­temi dekuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Dochy, marci1 před 4008 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Dobrý den. Snad Vám po může informace z internetu. Stzáhla jse,m Vám tam všechny možnosti:

Dluhy a dědictví
Když někdo zemře, tak pozůstalí po něm dědí v rámci dědictví nejenom majetek a peníze ale i dluhy nebo třeba půjčky a úvěry. Pokud se ale nyní děsíte, že budete muset platit vysoké dluhy po rodičích nebo jiných příbuzných tak nemusíte.

Pro dluhy a dědictví totiž platí, že je můžete odmítnout. Není to ale tak, že byste mohli odmítnout pouze dluhy a zbytek si ponechat. Můžete přijmout vždy buď celé dědictví (tedy jak dluhy, tak i majetek nebo odmítnout vše.

Pokud se rozhodnete přijmout dědictví s dluhy, pak je zde ještě jedna výhoda. Za dluhy po zemřelém totiž budete ručit pouze do celkové výše dědictví. Jednoduchý případ. Pokud vám po zemřelém náleží dědictví, které zahrnuje třeba dům v ceně jeden milión korun a současně i dluhy ve výši dva milióny korun, pak vy rušíte za dluhy pouze do výše toho jednoho miliónu, víc platit nemusíte.

Dluhy po smrti
Pokud tedy máte zdědit dluhy po zemřelém, vyplatí se dobře si spočítat, kdy se vyplatí dědictví přijmout a kdy lepší ho odmítnout (takzvané zřeknutí se dědictví).

Dluhy po zemřelém manželovi
Po zemřelém manželovi dědí manželka a děti. Pokud je například součástí dědictví nějaký dům, 50% domu připadá manželce (společný majetek manželů) a druhá polovina se řeší v rámci pozůstalosti. O tu se pak dělí manželka a jeho děti rovným dílem. To platí i pro dluhy. Každý z dědiců pak má právo se zřeknout, odmítnout přijmout celé dědictví. V takovém případě se pak jeho podíl dělí mezi ostatní dědice.

Problém by nastal pouze v případě, že byste rodičům za nějakou půjčku ručila Vy osobně.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

V žádném případě ne. Pokud nepřijmete dědictví a vzdáte se ho ( kdyby jste ho přijali, musely by to být plusy i mínusy ), nemusíte se obávat. Za dluhy odpovídá vždy ten, kdo je způsobil a vzhledem k tomu, že píšete, že bydlíte jinde , ne v bytě rodičů, nemusíte se ani obávat, že by k Vám přišel exekutor případné dluhy vymáhat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek