Džanička

Společný úvěr a polovina majetku

Můj bratr když se oženil,tak si se ženou bral společný úvěr na RD.Nedávno se rozvedly,a ona přestala polovinu úvěru platit s tím,že tam nebydlí.Bratr si musel brát další půjčku,aby ji mohl polovinu domu vyplatit.Ale já si myslím,že by ty peníze měla bratrovi spíš dát ona když úvěr platit přestala.Nebo jak by to správně mělo být,poraďte..

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Můj názor je takový, že jen jeden si bral úvěr s tím, že druhý byl ručitel. Oba manželé zodpovídali za úvěr společně a nerozdílně. Pokud by jeden přestal platit, druhý by musel platit. To už však víme s otázky. Takže to, že manžel platí dál je vlastně v pořádku.
Nyní k rozvodu: Dům je obou, tedy každého půlka. Tak stejně je každého půlka úvěru. Zde by šlo započíst úvěr jako vyplacení poloviny.
Proč ji vyplácel, když splácí úvěr? Druhá půjčka je jeho věc a manželku zajímat nemusí.
Takže měl platit původní úvěr sám až do zaplacení, ale přitom by byl dům celý jeho. Manželka by byla vyplacena vlastně tím, že za ní půlku úvěru zaplatí.

Další odpovědi
fiurasek9

Fakt je takový že pokud nechce přijít o dům musí to platit i za bývalou partnerku.Pohlídat si aby byla ale vypsána SJM.Minimalizovat stráty co se týká výše splátky.