Jakub

Kdo neplatí daň z převodu nemovitostí?

Mám neověřené informace, že daň z převodu nemovitostí a daň darovací, v případě darování nemovitosti neplatí příbuzní I. a II. linie. Kde najdu platnou verzi?
Doplňuji:
Děkuji Standovi za výklad, ale, bohužel, v §20 citovaného zákona, není ani zmínka, že by daň z převodu nemovitostí neplatily osoby I. a II. skupiny v případě darování nemovitosti. Při mé otázce mi šlo o to, kde zjistit citaci tohoto dodatku , případně úpravu tohoto zákona . Vím, že tahle úprava existuje, ale nikde jsem ji nenašel. A o to mi šlo.

Odpovědi
standa

Tuto problematiku řeší Zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí (viz odkaz níže).

Osvobození od placení jednotlivých daní je pak upraveno v § 19 a 20 tohoto zákona.

  1. Od daně DĚDICKÉ je osvobozeno nabytí majetku děděním, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině.
  2. Od daně DAROVACÍ je osvobozeno bezúplatné nabytí majetku, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině.
  3. Od daně z PŘEVODU nemovitostí je osvobozeno mnoho úplatných i neúplatných převodů… konkrétní příklad je nutné dohledat v ustanovení § 20 zákona.

DOPLNĚNÍ k odstavci ad 3)
v § 9/1 zákona je uvedeno, že předmětem této daně je ÚPLATNÝ převod vlastnictví…, takže pokud je nemovitost darovaná, tek se nejedná o úplatný převod a daň se neplatí
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trojdan/cas­t1.aspx

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trojdan/cas­t2.aspx