Avatar uživatele
Zlatý

Kdo myslí, je myslivec? Jaký je původ a význam tohoto slova?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Název myslivec, doložený, pokud víme, po prvé ve Veleslavínově čtyřjazyčném Nomenclatoru, znamená tedy člověka myslivého, t. j. myslivostí, lovem zvěře se zabývajícího. Způsobem zcela analogickým nabylo i ruské jméno ochótnik, znamenající vlastně člověka svým chtěním k něčemu směřujícího, pohotového nebo v něčem zálibu majícího (na př. ochotnik do lošadej = milovník koní), významu rovnajícího se našemu slovu myslivec a ochóta významu ‚lov, myslivost‘. Povědomí etymologické spojitosti slov ochóta, ochótnik v tomto pregnantním významu se slovesem chotěť, chočú (chtíti) je v ruštině stejně zastřeno jako u nás spojitost jména myslivec se slovesem mysliti; proto se také v některých ruských nářečích vedle tvarů ochota, ochotnik vyskytují tvary ochvota, ochvotnik, protože si lidová etymologie spojuje tato slova patrně se slovesy chvatať, chvatiť (chytiti), která jsou pregnantnímu významu slov ochotnik, ochota (= lovec, lov) svým významem bližší.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nemyslím si že slovo myslivec vzniklo od významu myslet nebo naopak. Jem přesvědčen že v tomto
významu patří do slovníku teenagerů a jeho použití je pouze v podobnosti tvaru myslivec - myslet.


Avatar uživatele
Zlatý

Slovo myslivec ve významu lovec, střelec, eventuálně zaměstnanec lesní správy, existuje jen v češtině a v polštině. V žádném jiném jazyce se lesní lov s myšlením nespojuje. Ano, opravdu jde o myšlení.
Lingvista Josef Zubatý se na počátku 20. století domníval a v rozsáhlé stati dokazoval, že tu šlo o mysl v dnes už zapomenutém, ale možná původním významu. Myslivý prý také znamenalo chtivý, horlivý. Myslivec byl ten, kdo náruživě, horlivě a chtivě lovil zvěř.
V současných etymologických slovnících se říká, že myslivec byl ten, kdo v dobách, kdy neexistovaly střelné zbraně, musel, vymýšleti rozličné pasti, lapačky, stavěti sítě, samostříly, věšeti udice vložené do návnady a klásti smyčky.
Přiznám se, že starší Zubatého vysvětlení mi připadá logičtější, ale nejsem odborník.

Zdroj: zkráceno z-http://www.rozhlas.cz/stredn icechy/slova/_zprava/myslivec- -132664


Avatar uživatele
Zlatý

Myslivec (amatér či profik) je ten co se stará o lovnou zvěř a tento zájem nadsazuje nad přírodní rovnováhu. Oproti tomu ochránce přírody se snaží starat o neživou a živou přírodu jako celek s tím a často i che aby se stavy lovné zvěře snížily, protože tato zvěř narušuje některé přírodní principy.
Občas se v obou těchto zájmových skupinách njdou i lidi, kteří to mají v hlavě srovnané a neprosazují fanaticky svoji víru.
Pravda ale je, že myslivci s ohledem na svoji členskou základnu jsou ekonomicky silnější než ochránci (v parlamentu je víc myslivců než normálních lidí) a mnoho se jim proto povede prosadit snáz.
Paradoxem je, že všechny skupiny "myslí". Tak by asi měli být myslitelé a ne myslivci či ochránci.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.