annas

Kdo myslí, je myslivec? Jaký je původ a význam tohoto slova?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Název myslivec, doložený, pokud víme, po prvé ve Veleslavínově čtyřjazyčném Nomenclatoru, znamená tedy člověka myslivého, t. j. myslivostí, lovem zvěře se zabývajícího. Způsobem zcela analogickým nabylo i ruské jméno ochótnik, znamenající vlastně člověka svým chtěním k něčemu směřujícího, pohotového nebo v něčem zálibu majícího (na př. ochotnik do lošadej = milovník koní), významu rovnajícího se našemu slovu myslivec a ochóta významu ‚lov, myslivost‘. Povědomí etymologické spojitosti slov ochóta, ochótnik v tomto pregnantním významu se slovesem chotěť, chočú (chtíti) je v ruštině stejně zastřeno jako u nás spojitost jména myslivec se slovesem mysliti; proto se také v některých ruských nářečích vedle tvarů ochota, ochotnik vyskytují tvary ochvota, ochvotnik, protože si lidová etymologie spojuje tato slova patrně se slovesy chvatať, chvatiť (chytiti), která jsou pregnantnímu významu slov ochotnik, ochota (= lovec, lov) svým významem bližší.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=2416

Další odpovědi
mosoj

Nemyslím si že slovo myslivec vzniklo od významu myslet nebo naopak. Jem přesvědčen že v tomto
významu patří do slovníku teenagerů a jeho použití je pouze v podobnosti tvaru myslivec – myslet.

vagra

Slovo myslivec ve významu lovec, střelec, eventuálně zaměstnanec lesní správy, existuje jen v češtině a v polštině. V žádném jiném jazyce se lesní lov s myšlením nespojuje. Ano, opravdu jde o myšlení.
Lingvista Josef Zubatý se na počátku 20. století domníval a v rozsáhlé stati dokazoval, že tu šlo o mysl v dnes už zapomenutém, ale možná původním významu. Myslivý prý také znamenalo chtivý, horlivý. Myslivec byl ten, kdo náruživě, horlivě a chtivě lovil zvěř.
V současných etymologických slovnících se říká, že myslivec byl ten, kdo v dobách, kdy neexistovaly střelné zbraně, musel, vymýšleti rozličné pasti, lapačky, stavěti sítě, samostříly, věšeti udice vložené do návnady a klásti smyčky.
Přiznám se, že starší Zubatého vysvětlení mi připadá logičtější, ale nejsem odborník.

Zdroj: zkráceno z-http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/myslivec–132664

venkovan

Myslivec (amatér či profik) je ten co se stará o lovnou zvěř a tento zájem nadsazuje nad přírodní rovnováhu. Oproti tomu ochránce přírody se snaží starat o neživou a živou přírodu jako celek s tím a často i che aby se stavy lovné zvěře snížily, protože tato zvěř narušuje některé přírodní principy.
Občas se v obou těchto zájmových skupinách njdou i lidi, kteří to mají v hlavě srovnané a neprosazují fanaticky svoji víru.
Pravda ale je, že myslivci s ohledem na svoji členskou základnu jsou ekonomicky silnější než ochránci (v parlamentu je víc myslivců než normálních lidí) a mnoho se jim proto povede prosadit snáz.
Paradoxem je, že všechny skupiny „myslí“. Tak by asi měli být myslitelé a ne myslivci či ochránci.