Drap

Jaký je původ slova ?

Dnes je venku ohavně. To je něco ohavného. Všicjhni známe, co to znamená, ale z čeho vzniklo slovo ohavný , ohavně a podobně ?

Nejlepší odpověď
annas

Oba výrazy ohavný – ohavně souvisí se staročeským slovem gavizno. Původem z praslovanského gaviti, patrně souvisí se slovem havěť, hovno (omlouvám se za výraz). .

Za ošklivé zřejmě považovali naši předkové to, co se podobá h. To , co je tmavé, neurčité, neforemné, nečisté, špinavé, hmatatelně tělesné, fyzické, smradlavé, zatímco za krásné považovali to, co se h. nejvíce vzdaluje: světlé, zářivé, lesklé, přesné formy a tvaru, čisté, netělesné, hladké, voňavé.

Dnes se užívají jen některé výrazy: špatný ošklivý, odporný, hnusný; ohyzdný, šeredný …

Etymologický a staročeský slovník.

Další odpovědi
Blíža

Slovíčko have – mít