Kryšpín

Kdo mohl nechat smazat moji otázku ohledně Podkarpatské Rusi?

Podkarpatská Rus byla ve svobodné volbě s absolutní většinou 70% amerických Rusínů připojena k Československu, potvrzeno Mezinárodní smlouvou z roku 1920 a za velké pomocí presidenta Masaryka. Dle mého názoru část amerických Rusínů a jejich potomků by pravděpodobně měla i kladný vliv na vývoj politiky po velkém sametu pokud došlo k opětnému sloučení.
Nebyl zájem o Slovensko, nebyl zájem o Podkarpatskou Rus, ale je problém že kovaný protiamerický spoluobčan nechá otázku odstranit.

Nejlepší odpověď
annas

Reagovala jsem, napsala jsem podrobnou odpověď. Možná ji otázku admin vrátí. Ale tato otázka zní jinak. Psal jste o r. 1992

Ale psala jsem vám několikrát, že je chyba, že nevkládáte odkaz, takže není možno reagovat na informace, které uvádíte.

https://vlast­.cz/podkarpat­ska-rus-se-chtela-v-90-letech-k-ceskoslovensku-znovu-pripojit/

"Záhy po druhé světové válce, 9. června 1945, Československo odstoupilo Sovětskému svazu území tzv. Podkarpatské Rusi (dnes Zakarpatské Ukrajiny). Bylo to na přání Stalina, kterému tehdejší prezident Beneš vyhověl. Na rozdíl od Polska, které přišlo ve prospěch Sovětského svazu o rozsáhlá území na východě včetně Lvova, Československo nedostalo žádnou územní kompenzaci. Kdežto Polsko se dočkalo Slezska (které do té doby patřilo Německu, Prusku a řadu staletí českému státu), Československo nezískalo nic, byť usilovalo o Lužici (oblast na jih od Berlína, která dlouhou dobu patřila českému státu a kde dodnes žijí pod velkým tlakem germanizace Slované – Lužičtí Srbové).

Po rozpadu SSSR se na Podkarpatské Rusi rozhodoval co dál. Objevila se žádost o autonomii a uznání rusínského národa. A právě v tu chvíli se začalo uvažovat o znovupřipojení k Československu. Toto přání se rozplynulo 1. ledna 1993, kdy Československo definitivně zaniklo. Podkarpatská Rus se definitivně stala součástí Ukrajiny a rusínský národ de facto neexistuje, neb více mluvčí rusínského jazyka žije na Slovensku, nežli na Podkarpatské Rusi."

https://ct24.ces­katelevize.cz/do­maci/2632529-ani-madarsko-ani-ukrajina-podkarpatska-rus-se-nakonec-rozhodla-pro-ceskoslovensko

"Ani Maďarsko, ani Ukrajina. Podkarpatská Rus se nakonec rozhodla pro Československo!

Už v létě 1918 se sice v USA žijící Rusíni vedení Grigorijem Žatkovičem dohodli s Tomášem Garriguem Masarykem, že Podkarpatská Rus se jako samosprávná část připojí k nově vzniklému Československu. Příslušnou dohodu pak uzavřeli 19. listopadu 1918. Důležitější byl ale vývoj v samotném Podkarpatí, uvádějí autoři Dějin Ukrajiny.

Území budoucí země Podkarpatoruské, což byl po roce 1926 oficiální název oblasti, tvořilo od konce 11. století součást Uher. Tamní obyvatelstvo čelilo tvrdé maďarizaci, a národní hnutí bylo proto poměrně slabé a roztříštěné. Během listopadu a prosince před sto lety vzniklo na Podkarpatské Rusi a na východním Slovensku několik národních rad s různou národní orientací.

Připojení zpečetila mírová smlouva ze Saint-Germain" atd.

Další odpovědi
led

Velmi krátko zhruba zopakujem svoju odpoveď v zmazanej otázke
V roku 1992 zástupcovia mesta x (v otázke bolo pomenované) z oblasti Podkarpatskej Rusi prišli do Prahy na parlament a chceli pripojenie k Československu. V tej dobe to bolo „po funuse“ kedˇže už sa vyjednávalo o rozpade Československa na 2 samostatné štáty. Záväzok ktorý by Slovenskej republike vznikol pripojením Podkarpatskej Rusi a jej ekonomickú výstavbu a reštauráciu okrem politického bol by finančne veľmi nákladný s neúmerným zaťažením rozpočtu Slovenskej republiky na desiatky rokov.
K pričleneniu (návratu) Podkarpatskej Rusi k Zakarpatskej Rusi po 2.svetovej vojne prišlo z dôvodov politickovojenských (skrátenie hranice ČSR a SSSR) zo strany SSSR.

Poznámka Rusínov z Podkarpatia si nemýlte s Volyňou
Volynskí Česi nie sú z Podkarpatskej Rusi ani Zakarpatska. Oblasť Volyň sa náchádza nad Haličou severovýchodne od mesta Ľvov. hľadajte mestá Dubno a Žitomir.

Alesh

… vítej na palubě 🙂
Tu otázku jsem četl, žádný problém v ní jsem neviděl, co bylo uvedeno jako důvod nahlášení?

Jako Vůbec

Tady úplně normální.
Místo jasné a věcné odpovědi se dočkáte spíš posměšků,nahlášaní příspěvku aniž by porušoval pravidla nebo jízlivých poznámek o vaší inteligenci.
Tohle už dávno není stránka o odpovědich. Je to místo kam ti,kteří se tu považují za nadřazené, chodí krmit svoje kyber ego.

Pepa25

Otázka je nesmyslná. Jakých „70% amerických Rusínů“?

annas

Ad led,

děkuji. Vlložila jsem navíc informaci o krajanech, i když vím, že je to něco jiného. Neuvedla jsem, že se požadavek netýkal jen Rusínu, ale i Volyňáků.

Znám historii Čechů na Ukrajině od pol. 19. století až po návrat do Čech po 2. světové válce. Mezi těmito Čechy byli mí příbuzní.

Ale informaci o r. 1992 jsem uvedla, stejně to o Masarykovi.

Jenže bohužel, Kryšpín nevkládá odkazy, takže jeho informace jsou často vytržené z kontextu.

Možná kvůli tomu někdo otázku nahlásil.

Ale je zbytečné se ptát, kdo a proč. Také mně někdo nahlásil odpověď na školní úkol, i když jsem vložila jen odkaz na archiv

Admin nahlášení schválil, proč to řešit veřejně.

Myslím si, že tento admin dost otázek vrací, posunuje dopoředu.

Kryšpín

Alesh sděleno příspěvek bude posouzen, Annas Volyň a naši předkové to je trochu na Ukrajině výše směrem k Bělorusku.
Nejsem příznivec ani obdivovatel Sovětského svazu nýní Ruska, ovšem Podkarpatská Rus se zapsala do historie Československa, rovněž politického jednání Masaryka a historii nelze měnit ani upravovat, tudíž nechápu spoluobčany kteří neumějí diskutovat a snaží se vnucovat druhým svoji pravdu.
Možná se dočkám že se budou pořádat slavnosti neomylných.

annas

Ad Kryšpín,

je pravda, že jsem omylem psala i o Volyňácích, ale o Rusínech z r. 1992 i o Masarykovi máte informace rovněž,

Ale je to vaše chyba, že nevkládáte odkazy, jak vidím, čtete chybně.