Ametyst

Kdo je zodpovědný za dopravní nehodu samořiditelné­ho auta?

Nelze obviňovat řidiče.

Nejlepší odpověď
_Bůh_

Řidič.
Samořiditelná auta nejsou zákonem upravena, respektive žádný zákon řidiče odpovědnosti nezbavuje. Zákon jasně říká, že odpovědný je řidič, případně provozovatel. Jestli je auto samořiditelné, jestli má ABS, jestli je to ropák nebo elektřina, to nikoho nezajímá. Současně výrobce samořiditelných vozidel (Tesla, Alphabet, VW a další) vždy uvádí, že vozidlo musí být vždy pod kontrolou řidiče, nehledě na aktivní autopilot.

Další odpovědi
Drap

U nás myslím doposud nebylo upraveno a ani neni povolen provoz samořiditelných aut na veřejných komunikacích.

Kryšpín

Bude muset pravidelně na technickou i lékařskou kontrolu auto a řidič bude jako doplněk

zjentek

Inteligence! (;

Dochy

Zatím nejsou žádná auta s autopilotem (pokud vím) schválena do provozu. Autopilot je jen experimentální, často ofic nazýván jen „asistent“ a i podle návodu k vozu musí být vůz zcela pod kontrolou člověka.
(Trochu sporné, když například autopilot tesly měl být schopen sám sklopit zpětná zrcátka aby měl o pár centimetrů víc prostoru k manévrování… ale je to tak)