jančušulka

kdo jako první postavil betlém???

dobrý den ja bych potřebovala vedet kdo jako první postavil betlém???

Nejlepší odpověď
kenyrts

Tradice stavění betlémů podle Elbelové sahá až do středověku. „Uvádí se, že první prostý betlém postavil roku 1223 o štědro­večerní noci sv. František v lesní jeskyni nedaleko obce Greccio v Umbrii. Do jeskyně prý dal jesle vystlané senem a vedle nich postavil živá zvířata osla a volka a poté v tomto improvizovaném betlémě sloužil mši. Na přítomné zapůsobilo toto mystérium natolik, že se záhy začala tato tradice šířit a napodobovat nejen po celé Itálii,“ uvedla historička umění s tím, že první zmínka o jeslích na našem území je spojena s jezuity a váže se k roku 1562, kdy byl betlém vystaven v pražském jezuitském kostele.