Anonym*

Kdo dědí majetek, když v závěti jsou nezletilé děti?

Umřel mi otec. Kdo dědí majetek, když v závěti jsou moje dve nezletilé děti? Já jsem jediná dcera svého otce. Mám nárok na nějaký podíl majetku, nebo to zdědí moje děti až budou plnoleté?

Nejlepší odpověď
Drap

Ty jako jediná dcera jsi dědic ze zákona, a nelze tě ani v závěti vynechat. Můžeš se však svého podílu vzdát ve prospěch svých dětí. Do jejich plnoletosti budeš ustanovena jako správce jejich majetku.

Další odpovědi
da ny

„…. závěť má přednost před dědickým zákonem. Pokud však zůstavitel nerozdělí všechny statky a jmění, ale pouze určitou část, zbylá pozůstalost se rozdělí na základě dědického zákona. Dědit může fyzická nebo právnická osoba.“
„I když má závěťpřednost před děděním podle zákona, existuje zde právo nepominutelných dědiců………., u zletilé osoby půjde o jednu čtvrtinu….“
https://www.fi­nance.cz/525269-zavet/?_fid=i4w1
https://www.frau­.cz/kdo-je-neopomenutelny-dedic/
Stačí jen zadat a číst :)
https://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/dedic­tvi/18946-nezletily-dedic-opatrovnicky-soud-a-predluzene-dedictvi.html

anonym

To je nesmysl. Přímé dědice nelze vynechat a mají nárok na nějaký minimální podíl. To, jestli odkaz míří na nezletilé, to není žádný argument. Sorry jako, jsi dítě, nedědíš – tak to nefunguje. Ovšem pod určitým věkem (snad pod 15?) je potřeba určit opatrovníka. Pokud není v závěti uvedeno, řeší to správce dědictví.

elkon

Pokud žije syn, dcera (neopomenutelní dědicové), je závěť neplatná. Pokud má zůstavitel jiné přání, musí to udělat za svého života.

Herjulfson

Vy jste jako dcera nepominutelný dědic. (§ 1492 NOZ hovoří – Pořízením pro případ smrti nelze zkrátit povinný díl nepominutelného dědice.) Protože máte děti, usuzuji, že jste již dávno plnoletá. To je důležité s ohledem na skutečnost jaký díl Vám ze zákona připadne (viz. 1642 odst. (2)). Ze zákona musíte dostat jednu čtvrtinu zákonného podílu (jako nezletilá byste musela dostat 3/4 svého zákonného podílu). Zbytek dědictví dostanou Vaše nezletilé děti a dostanou to hned. Pokud se bude jednat např. o dům, bude v katastru následně zapsán jako podíl ve výši 1/4 ve Vašem vlastnictví a 3/8 ve vlastnictví jedné a 3/8 ve vlastnictví druhé dcery (celkem tedy 3/4). S podíly, které budou patřit dcerám budete moct nakládat jedině s přivolením soudu. Např. v případě prodeje budete muset nejprve požádat soud o svolení a on bude následně zkoumat zda je to v zájmu dítěte.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.