annas

Kdo byl svatý Blažej? Proč je uvedený v katolickém kalendáři?

Proč se uděluje tzv. svatoblažejské požehnání?

Nejlepší odpověď
anonym

Blažej byl biskupem v Sebaste v Arménii (rok jeho narození není znám), což je dnešní Sivas v Turecku. Za císaře Lucinia podstoupil mučednickou smrt roku 316. Jeho úcta se rozšířila po celé církvi, ale více o jeho životě známo není. O věrohodnosti četných legend z jeho života panují pochybnosti.
[editovat] Svatoblažejské požehnání

Svatý Blažej je uctíván ve východní i západní církvi jako patron a přímluvce proti nemocem. V den jeho liturgické památky – 3. února se v kostelích udílí tzv. svatoblažejské požehnání.

Text:

Na přímluvu sv. Blažeje, biskupa a mučedníka, ať tě Pán chrání od všech nemocí duše i těla a dá ti své požehnání.