Shady

Kdo by měl vládnout lidské společnosti?

Nejlepší odpověď
annas

občané

Protože chybí kategorie Ostatní, volila jsem jsem kategorii Občané.

Otázka je nešťastné formulovaná. Lidskou společnost tvoří lidé, tedy občané, kteří jsou příslušníky státu, obce. Takže politici, kapitalisté, vědci, vůdci jsou všichni občané.

Občané vládnou prostřednictvím těch, které si zvolili, tedy prostřednictvím politiků..

V lidské společnosti by měli vládnout lidé, oni jediní mají cit aa umí přemýšlet.í. Zda vždy správně, to je jiná skutečnost.

Záleží ovšem na formě a způsobu vlády., stačí si projít historii a dostaneme se až k současné postmoderní společnosti. Kdy, kdo a jak vládl? Kdo bude v současnosti či budoucnosti zastupovat jednotlivé státy navenek? Člověk …

Další odpovědi
led

občané

Chýba tu 6. možnosť – iná odpoveď
Z radov občanov daného štátu, danej spoločnosti, pochádzajú i politici, kapitalisti, náboženskí vodcovia, vedci, i množstvo iných…
Jediná a podľa mňa správna odpoveď na túto otázku by mala byť:
Vládnuť ľudskej spoločnosti má človek, …nie stroj, nie akési fiktívne zriadenie a zariadenie,nie akési -ismy, -izmy…, Človek s rozumom, ktorý ho aj vie využívať v prospech Ľudstva

suaeda

občané

Doplňuji:
Především odborníci v daných oblastech.

devi344

občané

Doplňuji:
I když to je trošku nelogické, vždyť politici vzniknou z občanů. Ale jak se dívam na naší politickou scénu tak přemýšlim jestli by neměl právo vládnout někdo jiný.
Podle legendy má zemi vládnout potomci Ježíše Krista. Buď ti potomci žijí nebo nežijí. A jestli žijí neví kdo byl jejich předek. Vědci by taky měly právo vládnout ale to ani nevim co bysme měli za ministerstva (vědci asi nebudou rozumnět např. dopravě). Netvrdim že ty naši politici také rozumějí
Náboženští vůdci podle mě vůbec ne. Vždyť kvůli náboženstvi se vedou války
Kapitalisté by mohli způsobit mezinárodní krizi.

Front

občané

Hamon

náboženští vůdci

Chybí mi možnost jiné odpovědi, tak volím to nejbližší. Měl by vládnout monarcha – osvícený despota. Jako vlastník všeho by se dokázal postarat o to, aby mu příslušní ministři (ve smyslu jeho zástupci) zemi nerozkradli. Každému jde mu v prvé řadě o osobní prospěch, proto správa jakéhokoli organizace prostřednictvím zástupců, kteří na tom nejsou materiálně angažovaní (tj. že spravují cizí majetek, ne že jsou za to placeni), nemůže fungovat. Pokušení dřív nebo později podlehne většina. A ti, kteří ne, se do toho nehrnou.

Ozzy21

občané

rigormortis

vědci

Obrovská masa lidí v naší zemi má velmi nízkou inteligenci (dle gaussovy křivky průměru IQ) a nejen ti si vytvářejí velmi nezdravé a nebo přímo škodlivé názory.
Většina lidí není schopna přemýšlet kriticky a objektivně, nevidí věci i z druhé strany a není schopna tudíž náležitě posoudit většinu situací.
Demokracie (vláda lidu) jako taková není pro dlouhodobé hledisko udržitelná, jelikož rozděluje jak názorově, tak ideologicky celou společnost na dvě nebo více částí.
Dokud nebude lid vzdělaný v politickém (a to nemyslím pouze vládní politiku) a kritickém myšlení, je celkem plané se ptát kdo by měl vládnout.
Navíc dnes už lid vládne…politiky si volíme jako naše mluvčí ve vedení státu a ten kdo to nechápe si potažmo neuvědomuje vážnost voleb a poté pouze hořekuje, však planě.

marci1

vědci

Měl by to být člověk, který je chytrý, rozumný, skromný, má rád lidi a chce pro ně udělat to nejlepší, odmítá zásadně korupci. 🙂

Poklička

občané

Hana N.

občané

Kelt

politici

Pro každou otázku mohu souhlasit i zamítnout kohokoliv. Měli by vládnout občané, ale to se budou kvůli každé blbosti hádat hlasovat a znamená většina vždy správný názor. Někteří vidí věci hned z jednoho pohledu ale ne ten hlublší. Politici jsou pro svou stranu, mohou někomu pomoci, jinému nu, stejně je to s náboženskými vůdci nebo kapitalisty, či s vědci. Možná má vědec zkušenosti, je moudrý, skromný, ale takto nemůže ovládat většinu, kteří mají jiné hodnoty a názory. Tak bych mohl vybrat klady i zápory každé z této možnosti. Náboženští vůdci často způsobili škodu, dokonce způsobili smrt mnoha lidí. Šílený vědec dokáže taky udělat pěkný čurbes. Záleží samozřejmě, jaká je společnost, co potřebuje, zda stačí určité hmotné zabezpečení, nebo nějaké ideály, volnost , bezpečnost. Lidé mohou mít vše na dosah ruky, ale budou se bát vyjít ven Například Neználek ve Slunečním městě. Mělo by se jednat o člověka, skupinu lidí, kteří jsou morálně na vysoké úrovni a mají vztah k lidem i svému kraji. Tedy osobnosti politici, kteří samozřejmě vyjdou z lidu, ale měli by plnit jeho zájmy.

ivzez

občané

Kat ka Suky

občané

Já......:D
Doplňuji:
Mely by obcané,mit aspon nazor a nicoz zmenit

Krakis

občané

Lidi , ale vláda lidu už tu byla a jak to dopadlo…

klumprt

občané

Doplňuji:
Každý občan by měl mít maximální vliv na řešení svých vlastních problémů. Stát (reprezentovaný politiky) by měl zasahovat pouze tam, kde by to občan z nějakých zcela zřejmých důvodů sám nezvládl.

Photoguy

občané

HeroSciHamst

vědci

tomasstir325

občané

Doplňuji:
Zřejmě občané, jinak nejlpe by bylo, kdyby si byli všichni rovni a nikdo by nevládnul.. :)))

Kajdamajda

občané

sandy45

občané

jojka plus

občané

tamlok1

občané

anonym

občané

… kteří mají rozum na pravém místě!

arygnoc

prečo by mal niekto niekomu vládnuť?

pozrite sa na prírodu – kto tam komu vládne?

nikto nikomu, proste bytosti v prírode kooperujú svoju činnosť, žijú v symbióze.
neexistuje nikto iný okrem človeka, ktorý by bol schopný prírodu zničiť (s výnimkou náhodných katastrof).

lenže to by človek musel mať iné vlastnosti, ako má.
a musel by mať i nejakého „nepriateľa“, ktoré ho, okrem seba samého, nemá.

MK44

Absence potřeby vládnout se nazývá anarchismus (v politologickém smyslu slova – nemám na mysli protináckovské demonstranty, kteří tak bývají označováni ve sděl. prostředcích). Byla a je to utopická představa a zřejmě i navždy bude, protože i ta nejohleduplnější a nejinteligentnější společnost bude potřebovat spravovat, organizovat a řešit rozdílné zájmy a názory.

Příklad s přírodou se mi nezdá. V přírodě vládne ten silnější. Parta šimpanzů se popere o to, kdo se první nažere a kdo koho bude poslouchat.

Symbióza je pojem používaný pro případy, kdy dva organismy kooperují a oba mají s kooperace prospěch. Typický příklad je krab a sasanka, kdy krab ponechává zbytky ze své kořisti sasance a ta ho „na oplátku“ chrání svými žahadly před jinými predátory. S těmi už v symbióze nejsou. Symbiotické vztahy nebudou ty v přírodě nečastější. Smečka lvů nežije v symbioze se stádem pakoní. Lvům reálný vztah s pakoni může připadat príma, ale pakoně budou jiného názoru.

Člověk má vlastnosti, jaké má, protože s nimi vychází z přírody, je součástí přírody (ledaže byste zastával názor, že je stvořen Bohem k jeho obrazu). Má však možnost vědomě své jednání korigovat. Tedy sám sebe měnit. Otázka je, do jaké míry, a jak toho využívá či zneužívá. Domnívám se, že člověk, mimo sebe sama, nějakého toho „nepřítele“ či nepřátele má. Jsou to právě některé ty vlastnosti, jimiž je zakořeněn v přírodě, přírodní a fyzikální zákony vůbec, ať na Zemi nebo v universu jako celku, a neznalost smyslu bytí. Jen se lidé proti nim ne a ne sjednotit. Ale možná se mýlím.

led

rigormortis,
„Obrovská masa lidí v naší zemi má velmi nízkou inteligenci (dle gaussovy křivky průměru IQ) a nejen ti si vytvářejí velmi nezdravé a nebo přímo škodlivé názory.
Většina lidí není schopna přemýšlet kriticky a objektivně, nevidí věci i z druhé strany a není schopna tudíž náležitě posoudit většinu situací.“
„…obrovská masa lidí…“? čo to je za pojem? Z čoho vychádzate pri takomto podceňovaní svojich spoluobčanov?
Nemýľte si inteligenciu so znalosťami, s vedomím a schopnosťami.

  • V tomto prípade musím podotknúť, že znalosti, hlavne tie všeobecné, sa vinou súčasného vzdelávania i vplyvom médií, dostali až kdesi za odbornosť, tejto liahne špecializovaných odborníkov bez vnútorného citu človeka k človeku.

Prečo?

  • Väčšina ľudí v strednej Európe má problém skôr ako prežiť, zachovať si akotakú životnú a spoločenskú úroveň, než zaoberať sa myšlienkami o štátnom práve a makroekonomike, či globálnej svetovláde.

Prečo?

  • Všimnite si, ako sa zvýšil počet veriacich v rôznych náboženstvách ako úteche pri komerčnej realite života. to nie je otázka IQ.

Prečo?
Komu toto všetko prospieva?

Nuk nuk

Hamone – Osvícený despota je nereálný, neexistuje, alespoň ne takový člověk.