Avatar uživatele
Zlatý

Kdo a kdy objevil či pojmenoval lymskou boreliozu?

V mládí jsem ji měla...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Základem pojmenování borelióza je pak příjmení francouzského bakteriologa Amédeé Borrela, který žil v letech 1867 až 1936 a objevil jeden druh bakterií po něm nazvaných Borrelia. Tyto baktérie způsobují například takzvanou návratnou horečku a také boreliózu přenášenou klíšťaty, jinak zvanou Lymeská nebo také Lymská nemoc.

Toto druhé pojmenování boreliózy má abych tak řekl zeměpisný původ. Nemoc byla prvně popsána v městečku Lyme ve Spojených státech. Ano, jméno toho městečka se nejspíš čte Lajm, a proto také například Praktický slovník medicíny uvádí jako správnou výslovnost druhého pojmenování boreliózy "laimská" nemoc. Možná to tak je správně, ale my jsme si zase jednou zvykli vyslovovat podle psané podoby, a protože název toho městečka se píše Lyme, říkáme lymská eventuálně lymeská nemoc. A tento zvyk posvětila i Pravidla českého pravopisu, například jejich loňské vydání jako správné uvádí varianty lymská i lymeská, a nikým nepoužívanou, byť asi nejsprávnější, podobu lajmská vůbec neuvádí.
http://www.rozhlas.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Historie lymeské boreliozy
Spirochety rodu Borrelia jsou známy od počátku 20. století jako původci hmyzem a členovci přenášených horečnatých nemocí, které se vyskytují především v jižních zemích a v oblastech s nižším hygienickým standardem.

Historie lymeské boreliozy začíná dávno před onemocněním skupiny dětí v americkém městečku Old Lyme. Popis typických příznaků boreliozy u evropských nemocných, jako je erythema migrans, acrodermatitis chronica atrophicans ( ACA ), postižení nervové soustavy a další známe již z dřívějších staletí. Borelioza má mnoho příznaků, většina z nich není typická přímo pro toto onemocnění, ale mohou mít více příčin, další informace o příznacích najdete v textu Příznaky boreliozy.

V connecticutském městečku Old Lyme se začátkem sedmdesátých let minulého století začala zejména mezi dětmi šířit zvláštní nemoc, postihující především klouby, ale provázená také kožními příznaky – kruhovitými skvrnami se světlým středem. Matky z tohoto městečka se nakonec se svým podezřením na epidemii nakažlivé nemoci obrátily na odborníka, revmatologa Allena Steera. Nemoc byla prozatím zařazena jako lymeská artritida, nebo také lymská artritida. Shodné kožní příznaky a epidemické rozšíření naznačovaly, že by se skutečně mohlo jednat o nakažlivou infekci, ale jakou?

Steere při svém pátrání po původci lymeské artritidy narazil na práci švédského dermatologa Arvida Afzelia, který už v roce 1909 popsal u svých pacientů podobné kožní příznaky. Tyto putující skvrny ( erythema migrans ) se švédským nemocným vytvořily po kousnutí klíštětem. Výzkumem borelií a rickettsií v klíšťatech se v minulém století zabýval mikrobiolog Willy Burgdorfer, proto se Steere obrátil právě na Burgdorfera s prosbou, aby hledal podobné organismy v krvi jeho pacientů.

Willy Burgdorfer roku 1982 skutečně objevil v krevních vzorcích od Steera nový, dosud neznámý druh borelií, nazvaných po něm Borrelia burgdorferi. Tyto bakterie jsou z celého rodu Borrelia nejpodobnější svým nejbližším příbuzným – spirochetám Treponema pallidum, původci syfilis. Týká se to jak plíživého třífázového průběhu onemocnění od kožních příznaků až po degeneraci nervové soustavy, tak i obtížnosti léčby pokročilé nemoci. Více o léčbě boreliozy se můžete dozvědět v dokumentu Léčba boreliozy.

V osmdesátých letech minulého století se pak historie na obou kontinentech spojuje - ukázalo se, že nemoc vyvolává celá skupina spirochet patřících k druhu Borrelia burgdorferi – nejedná se tedy o jedinou bakterii, ale v současné době o 14 dosud objevených poddruhů, jsou jimi:

•Borrelia burgdorferi sensu stricto (první objevená)
•Borrelia afzelii (podle dr. Afzelia)
•Borrelia garinii
•Borrelia valaisiana
•Borrelia lusitaniae
•Borrelia japonica
•Borrelia andersonii
•Borrelia bissettii
•Borrelia californiensis
•Borrelia carolinensis (poslední objevená, v roce 2008)
•Borrelia sinica
•Borrelia spielmanii
•Borrelia tanukii
•Borrelia turdi
Zatím bylo prokázáno, že lymeskou boreliozu u lidí způsobuje zejména prvních 6 jmenovaných, z nichž 5 se vyskytuje na území České republiky.

Nákaza boreliozou
V Severní Americe toto onemocnění zřejmě není původní. Rozšířil se tam z Evropy zanesený druh Borrelia burgdorferi sensu stricto, ať už vinou úniku nákazy z armádního výzkumu na ostrově Plum Island poblíž Old Lyme, jak praví jedna teorie, nebo ji zanesli tažní ptáci a dále pak roznesla lesní zvířata. V každém případě nemoc do dnešní doby zasáhla celé Spojené státy i Kanadu. Přenašeč, klíště Ixodes scapularis, i bakterie, Borrelia burgdorferi sensu stricto, jsou na severoamerickém kontinentu odlišní od evropských.

V České republice je největší pravděpodobnost nákazy druhy Borrelia afzelii a Borrelia garinii, přenašečem je pak klíště Ixodes ricinus. Možnosti infikování i klinický průběh nemoci jsou proto v našich podmínkách trochu jiné, než v Americe. Tato informace je důležitá už proto, že zprávy o nepřenesení nemoci v případě přisátí klíštěte méně než 24 hodin platí právě pro přenos „americkým“ klíštětem, to naše vám může infekci předat i za méně než 12 hodin přisátí. Zde najdete více informací o přenašečích boreliozy.

Pozor! Jedno jediné klíště může mít v sobě nejen více druhů borelií současně, ale také zárodky více nemocí, jako jsou například ehrlichioza, babesioza a další, informace o nich můžete najít zde: Infekce přenášené klíšťaty a hmyzem v ČR.

Jak se před ní chránit?
Ochrana před nákazou není v současnosti možná žádným očkováním, vakcína je zatím dostupná pouze pro psy, ta humánní vyvinutá v USA byla brzy stažena z trhu pro vedlejší účinky. Jedinou možností je tedy prevence přisátí klíštěte pomocí repelentů, ochranných oděvů a pečlivých prohlídek kůže po návratu z přírody. Případné klíště je nutné odstranit co nejdřív, protože šance na přenos infekce stoupá s délkou přisátí – jakmile se klíště napije krve, spirochety se ve střevech klíštěte začnou rychle množit. Borelie jsou také ve výkalech klíšťat, a bylo dokonce prokázáno, že dokážou projít i neporušenou kůží. Jak se chránit proti nákaze se dozvíte na stránkách o lymeské borelioze.

A jak ji léčit?
Pokud už se přece jen nakazíte, pak se borelioza jako bakteriální onemocnění léčí především antibiotiky. Na počátku nákazy nebývá léčba obtížná, ale protože nemoc o sobě často dá vědět až po delší době, kdy už jsou spirochety rozšířené v celém těle i nervovém systému, často i v mozku, může být léčení problematické a zdlouhavé. Mnoho zkušeností uživatelů s nemocí a její léčbou se dozvíte v diskusním fóru, kde se můžete také zeptat a zapojit do diskuse, budete vítáni.

Borelie | Nemoc Lymská borelióza | Borrelie | Powered by Dabsys CMS | Copyright © 2009 Dabs


Avatar uživatele
Bronzový

Byl to vědec lékář,Borelie,ktery na tuhle nemoc přišel jako první,přenášená hmizem,klíštaty, komáry,vymítilo se to.od roku1994 jsem jí dostala,přišlo se na to až po 1 roku,měla jsem na mále už jsem nemusela chodit ale chodím,musím brát léky ty borelie jsou pořád v těle a cestují.

Zdroj: žolík

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1912
Zlatý mosoj 1565
Zlatý marci1 1425
Zlatý annas 1153
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 756
Zlatý Kepler 624
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.