zjentek

Kde si správně a účinně stěžovat na sousedovu „bzučící“ filtraci bazénu?

Nepřímý soused si letos v červnu vybudoval na zahradě svépomocí laciný bazén s příslušenstvím, mimo jiné filtrací, která strašně bzučí od chvíle, kdy ji počátkem července uvedl v non-stop provoz.

Tenhle zvuk/bzučení rozhodně nepřekračuje žádné povolené limity, co do hlasitosti/de­cibelů. Tedy myslím si to. Ovšem už mi z něho DOBŘE HRABE, jak u nás říkáme lidově. Můj tinitus se zhoršuje, což také připisuji na vrub této LETOS NOVÉ filtraci sousedovic bazénu. Mimo jiné se zdá, že mně z toho bzučení taky už tak trošku bzučí v psyché, jestli si rozumíme. A na tento fakt se nabaluje spousta dalších reakcí A fyzických realizací, ketré by za NORMÁLNÍCH OKOLNOSTÍ (tzn. bez bzučení filtrace) nebyly vůbec zapotřebí. Následuje malý náhled do mého „nového života s filtrací“, na který si můj organismus nedokáže vybudovat přirozenou imunitu a nikterak si s tímto zvukem poradit.

  1. Bydlím v jinak naprosto klidné a tiché lokalitě, což bzukot filtrace jen umocní.
  2. Filtrace běží nonstop již někdy od července (NONSTOP), takže klidné a tiché večery, s oblibou trávené na zahradě ve večerních hodinách po setmění, se staly nemožnými, nerealizovatelnými. Prostě jsou nenávratně pryč – neexistují a zbyla jen touha po nich a zbožné přání, aby se vrátily, jako tomu zde bylo 80 let před „filtrací“.
  3. Okna domku, nelze otevírat, pokud se chcete vyhnout onomu bzučení. Pokud otevřete okno, byť na ventilačku, okamžitě uslyšíte bzučení a po určitém čase doznáte, že vám bzučí v hlavě i poté, kdy jste okno již zavřeli.
  4. Zmiňované bzučení se více či méně intenzivně promítá na CELÉM MÉM POZEMKU včetně staveb a přístaveb, pod jakýmkoli úhlem, bez ohledu na niveletu či výškové etapy, v kterých se zde člověk nachází, takže ani nemá cenu vypisovat další body a náhled více rozvádět – tento SMOG je VŠUDE okolo mě. );

Děkuji za nasměrování k možné ochraně, pokud v tomto ohledu nějaká ochrana mé osobnosti vůbec existuje. Totiž nyní blázním a co se týče ochrany zákonné, tak „prý“ jsem marný. Děkuji.

Ad Pepa25: Naštěstí jsou snadno vysvětlitelné:

  • majitel má filtraci u plotu směrem ke mě a sám má okna obytných pokojů od filtrace na druhou stranu, čili přenosu zvuku k jeho uším brání celý jeho dům. Jeho „zvláštně“ vychované děti, často vyhrožující oběma rodičům, že na ně zavolají sociálku, jsou tak hlučné, že přes ně nelze slyšet filtraci. Když jsou děti venku (to trpím nejvíce a filtrace se v tu chvíli jeví jako jakési blaho, mana), neslyším filtraci ani já. Když venku nejsou, nejsou tam ani rodiče a pak platí uvedené výše. Tatínek (asi vlastník) je takový TUPOŃ (promiňte, ale čeština pro něj nemá jiné slůvko), ve svých něco málo přes třicet letech má přes 130 kg, doma nevnímá nic než své korýtko, o řevu jeho ženy a dětí prakticky neví a vy jestli máte v sobě trocha soudnosti tak již v tuto chvíli jistě tušíte, že u tohoto člověka URČITĚ nebude o jakémsi vnímání/vjemu ani řeči a jistě jsem se zcela jasně vyjádřil, jak hlučná ta filtrace je, čili „tatínek“ o ní URČITĚ ANI NEVÍ, clear?
  • Ano. jak jsem již uvedl, je to takový „tupoun“, že filtraci provozuje non-stop.
  • K reakci dojít nemohlo, jelikož tato „hlava rodiny“ o mé nespokojenosti nic netuší. Já jsem na rozdíl vnímavý až až a proto také vím, že „tatínek“ by ZCELA URČITĚ nepochopil vůbec žádný argument z těch, které bych k dané problematice uváděl, ať už bych si připravil jakoukoli strategii, jaksi logicky nutnou pro dosažení úspěchu při jednání o situaci, jímž mě prakticky připravil o celoživotně zaběhnuté rituály, nutné k relaxaci, načerpání nových sil pro další život, klid a pohodu a protože o tom PROSTĚ VÍM, že tento fyzicky i psychicky těžkopádný vepřík by nedokázal vnímat ani zbla z mých každodenních traumat, které mně svou filtrací skutečně působí, šetřím tedy energií, protože každé slovo, vyřčené směrem k tomuto tuponi by bylo vyčerpávajícím plýtváním energie, které by mě doslova vysálo a nakonec ubilo. A ano, na to, aby mě dokonale energeticky vysála, má tato rodinka LEVOU ZADNÍ.
  • Možná pro tvou ucelenější představu se hodí uvést, že rodinka se sem dostala před nedávnem z obce, odkud je obyvatelé, když to řeknu nadneseně, prakticky vyštvali pro jejich nepřizpůsobivé chování a hluk. A ať tady nemusíš psát, že ti přijde zvláštní, jak se dostali do velmi staré zástavbu se svou novostavbou, tak ještě doplním, že měli štěstí. Léta zde byla uprostřed mezi domy louka a pak náhle zemřela její poslední majitelka a někdo z této rodinky se k ní nějak vzdáleně vázal. Úřad pak z louky povolil stavební parcelu a hamižný soused jim za úplatu povolil sítě přes svůj pozemek. Kdyby ne, otravovali a znepříjemňovali by život nadále lidem v Ludgerdorfu.

Klidně mně můžeš odpovědět, jaký jsou šance a vyhlídky, neposlouchat non-stop filtraci baazénu, jestli se ti bude chtít. Snad nejsi nepřizpůsobivý a příspěvek se tě hrubě nedotkl osobně. Pak díky.

Nejlepší odpověď
cukrar

A co holubi a hrdličky, tak dělají rámus?

Další odpovědi
aliendrone

Jednoduchá odpověď > „správně a účinně“ si na to nejde stěžovat NIKDE. ;) :)
Ergo musíš na to JINAK. :D :D :D

elkon

Domluva se sousedem, aby filtraci odhlučnil. Zakrýt nějakým odhlučňovacím prvkem. Třeba něco, jako se používá v autech.

Hufnágl

Bože, na co si lidi ještě nebudete stěžovat.

Kelt

Tak člověk je zvyklý na určité hodnoty světla, hluku, škodlivin, ale když jsi zvyklý žít 2000 mil od nejbližší civilizace, kde lišky dávají dobrou noc, tak i dupot mravenců je pro citlivé ucho milovníka přírody horší než rockový koncert. Pamatuji se na to, když část výroby Wolframu se z bývalé Tesly Rožnov převezla do Studénky a místní si také stěžovali na hluk. Naštěstí to bylo v normě. Takže kam zajít? Asi na městský nebo okresní úřad a vyhledat obor ochrany životního prostředí a domluvit se tam s daným člověkem. Oni to mohou změřit. Taky navrhnout sousedovi, aby si pořídil protihlukovou stěnu. Další možnosti jsou odstěhovat se, nebo jinak odstranit zdroj hluku. Asi se nebudeš chtít omezovat nošením špuntů do uší, budováním protihlukové stěny kolem své rezidence a likvidace sousedova bazénu s nebo bez souseda jsou protizákonné.

Drap

Dohodnout se sousedem. Další možností je nosit špunty, nebo sluchátka. Soused nic neporušuje, tak ho ani neni možné jakkoli stíhat, nebo sankcionovat.

Michálek1245

Dobrý den, mě by docela zajímalo, co znamená „moc hlučná filtrace“. Máte nějaké přesně naměřené decibely? My máme třeba filtraci na bazén od https://www.eshop-bazeny.cz/ a nějak mi nepřijde, že by byla hlučná. Dokonce jsem se ptal i souseda, zda mu to nevadí a jestli ji slyší a on říkal, že i když sedí pod pergolou a je ticho, tak slyší jen takové jemné bzučení někde vzadu v hlavě.

zjentek

Aliene, třeba? Máš tipa?

Myslíš něco podobnýho, jako třeba před nedávnem nalili do Bečvy? Anebo prostě tak nějak? (;

aliendrone

zjentek>>> No, nemusíš na to hned tak drasticky (kyanid), stačí mu vydezinfikovat bazén kilovkou hypermanganu, kupříkladu. Voda bude hezky fialová a PARÁDNĚ (nesmytelně) pak barví kůži do odstínu cikánsky hnědé.

Nebo jednoduše ho rozesměj tak, až ti z toho smíchu 10× padne tlamou na pěst – ech, přeci zrovna TEBE nebudu učit tyhle věci… ;) :D :D

zjentek

Klidně mně to bzučení zničí život, když na to přijde… tak kde si OPRÁVNĚNĚ stěžovat?

zjentek

Cukrář, ta filtrace disponuje písklavým, bzučivým zvukem, z kterého se můžeš i zbláznit anebo začít trpět tinitem či podobné, když na tebe bude působit NONSTOP. To hrdličky či holubi nedokážou, to si buď jist.

Pepa25

V daném popisu mi připadají zvláštní tři věci:

  • samotnému majiteli „bzučení“ nevadí
  • filtraci provozuje non-stop
  • popis neobsahuje reakci souseda na vaši nespokojenost

zjentek

popis neobsahuje reakci souseda na vaši nespokojenost… bo interpretace mé nespokojenosti směrem k rodině, vázající se k filtraci, bude pláčem na špatném hrobě, končící na tomtéž hrobě přímo zavilým rykem!