Elaela

Kde se dá požádat o výpis nemocí mých předků?

Nedávno jsme zjistili, že se dá někde zažádat o něco jako výpis nemocí mých předků – rodiče, prarodiče, praprarodiče, a kdo ví až kam. Zajímá mne kde. Lékaři se mš opakovaně na dědičné choroby ptájí, a já nevím

Odpovědi
Palpatine

Pokud vím, tak nic takového ani není. Když se tě doktor zeptá na dědičné choroby, máš to bud vědět a nebo ne. Dědičné, tím myslí nemocni, které nějak kolují v rodině a jsou dost patrné. Například kdyby měl cukrovku tvůj otec, děda i bratr. Tam by bylo patrné, že jde o dědičnou chorobu. Pokud ale o žádné nemoci nevíš, tak jí v rodině mít nemusíš a pokud nějaká nemoc kolovala u tvých předků tak se to ani dozvědět nemusíš, leda tak z testů při exhumaci mrtvých.

Taková otázka stejně není nijak podstatná, je pro lékaře spíše orientační. Jako pomůcka při diagnostice nemoci či prognóze.

da ny

Lékaře zajímá OA (osobní anamnéza) a RA (rodinná anamnéza) Co měla Vaše prababička je mu často fuk … :)
Bohatě si vystačíte s rodiči, v případě vážnějších či genetických chorob a mutací se sourozenci.
Na spec. genetice snad ještě některé z chorob prarodičů a sourozenců rodičů.