bobánek

Kde poprvé zazněla česká hymna, kdo ji napsal a kdo složil hudbu?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­119&q=Kde+domov+m%C5%AF­j&sa=Vyhledat#1360

Upozornění na hledání v liště, bohužel, platí jen pro někoho.
Doplňuji:
Uvedla jsem celkový odkaz. V jednom z nich na otázku reagoval Miroslavst:
„Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka je divadelní hra Josefa Kajetána Tyla. Poprvé byla uvedena 21. prosince 1834 ve Stavovském divadle. Knižně byla vydána v roce 1877. Poslední zpracování hry bylo napsáno Helenou Šimáčkovou. Ve hře se objevuje píseň Kde domov můj, která se později stala českou hymnou. Ve hře ji zpívá slepý houslista Mareš. Tato píseň byla složena Františkem Škroupem.“

Další odpovědi
quentos

všeobecně známo … zazněla poprvé ve hře J. K. Tyla „Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka“. Text tudíž napsal J.K. Tyl; hudbu složil František Škroup

http://beranek­.bigbloger.li­dovky.cz/c/23427/­Fidlovacka-a-nase-hymna.html
Doplňuji:
ad Dr. Axl, taky hezký, nicméně na otázku „kde“ jsem odpověděl „ve hře J.K. Tyla“ /což se dá taky tak chápat/ a na „kdy“ se tazatel neptal ;{)>

Zdroj: www.vlast.cz

anonym

ad quentos, hezký, jen jsi neuvedl kde a kdy, tak tě s dovolením doplním.
Bylo tomu léta páně 1834, v neděli 21.12.1834 ve Stavovském divadle – dnešní Tylovo na Ovocném trhu, (Národní tehdy ještě nestálo).
Doplňuji:
ad annas, samozřejmě lišta platí pro každého, jenže ty sama jsi tutéž otázku položila znovu a stanovila výjimky, kdy tak lze učinit, (což tato otázka splňuje), viz tvůj vlastní odkaz:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ve-ktere-hre-zpiva-slepy-houslista-mares-pisen-kde-domov-muj-kdo-je-autorem-hudby

  1. V žádné z uvedených otázek dosud nebylo uvedeno místo premiéry včetně adresy, k časovým údajům je zcela poprvé doplněno, že se jednalo o neděli a doplněn další, dosud nepoužitý odkaz.
  2. Nikdo z nás nemá tu pravou kantorskou kvalifikaci, jejíž důslednosti málokdy dosáhneme a navíc jsi se stala zaběhlou a neúnavnou specialistkou na nelítostnou „lištovou“ klasifikaci.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fi­dlova%C4%8Dka_a­neb_%C5%BD%C3%A1dn%C3%BD­_hn%C4%9Bv_a_%C5%BE%C3%A­1dn%C3%A1_rva%C4%8Dka

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.