gecco

Kde, podle vás, tkví problém nevhodně položených otázek?

Poměrně často se (tady, ale nejen tady) potkávám s otázkami, které postrádají smysl.
Pokud tento problém vnímáte také, kde podle vás leží ´jádro pudla´?
Doplňuji:
Osobně tazatele v tomto kontextu ´podezírám´ spíše z neochoty a zdechlosti*), než z neschopnosti… Je to ostatně vidět i na často nulové reakci na požadavek na upřesnění dotazu.
___
*) i když je to skoro neuvěřitelné – s tím, že vlastně něco chtějí
😉

Nejlepší odpověď
Mapel

jinde...

Ten problém je poměrně široký a je to od každého něco.

  1. Tazatel není schopen přesně vyjádřit – definovat svůj požadavek ve své celé komplexnosti a stále jen doplňuje.
  2. Popis je neúplný. Neuvědomuje si, že čtenář má nulovou informaci o problému a předpokládá jako by už něco věděl.
  3. Pokud tazatel nemá širší znalosti, tak předpokládá, že je problém pouze jeden a nemůže nastat více variant a tak podstatné věci (pro něho nepodstané) nenapíše.

Další odpovědi
briketka10

tazatel nezná dost slov, aby byl schopen se vyjádřit

taky se neumím dostatečně vyjádřit,
proto nepokládám zbytečně otázky,
ale nikomu to nevyčítám a nebudu
mějte na mě i na ty ostatní prosím
ohled díky :)
Doplňuji:
anebo vůbec nepíše, protože si vše najde sám ha 😁

jirkajirka

jinde...

Doplňuji:
Tazatel může být úplný začátečník a ještě vše úplně nechápe jak ti hodně zkušení. Kdysi můj případ.

quentos

tazatel nezná dost slov, aby byl schopen se vyjádřit

… anebo je používá chybně. Jádro pudla je v tom, že lidi dneska nečtou – dokonce ani kodexy na webech…

mosoj

tazatel nezná dost slov, aby byl schopen se vyjádřit

Tazatel nečte, nemá slovní zásobu, nekomunikuje ani se svými vrstevníky, v poslední době čumí stále do mobilu. Je to daň za technický pokrok a ubohoučké úrovni školství. Jde to tak daleko, že ve Finsku se uvažuje dokonce o tom že by se neučily děti psát ( rozuměj rukou) !!!!! Toto může navrhnout naprostý diletant. On to není zase tak ojedinělý jev !!!
Doplňuji:
To diletantství.

Drap

jinde...

Zřejmě je to kombinace všech důvodů a snad i řady dalších. Vzhledem k různorodému spektru tazatelů, nelze očekávat, že by tento problém šel snadno odstranit.

klumprt

tazatel není ochoten se nad smyslem dotazu vůbec zamyslet

Doplňuji:

  1. Tazatelé nejsou schopni se zamyslet nad jinými způsoby, jak získat informaci např. Google, Wiki, Mapy.cz, jizdnirady.idnes.cz atd. A já odmítám za někoho googlovat nebo hledat někomu vlak.
  2. Tazatelé nejsou schopni zamyslet se nad tím, na co se vlastně ptají, a zformulovat příslušný dotaz. Obvykle nemám chuť dotaz upravovat a odpovídám přesně na to, nač se ptají. Což je jim zpravidla úplně k ničemu.

iceT

jinde...

Když to shrnu,tak je kombinace všech variant plus ignorace a lenost tazatelů si vůbec něco hledat sám(potřebuju to rychle,tak dělejte)
Když si vůbec vzpomenu na pár let zpět,jaké otázky se pokládaly tehdy a jaké perly se pokládají dnes,tak se mi sem ani nechce chodit,protože dotazy jsou jak od dětí ZŠ,ale vše co jsem napsala,napsali už jiní přede mnou,jen jsem se taky chtěla vyjádit.

brillant

tazatel nezná dost slov, aby byl schopen se vyjádřit

KatkatkaW

tazatel nezná dost slov, aby byl schopen se vyjádřit

Nazdar Bazar

jinde...

Lenost, hloupost, lidé nečtou, formulují dotazy úplně dementně což mi až zas tak nevadí. Spíše mě dokáží vytočit dotazy které budou tazateli k ničemu a navíc zde byly mnohokrát položeny. Spíš mě to děsí. Například dotazy od uživatele „ivosek 2“ jsou kategorie sama pro sebe. Někteří lidé zde exhibují. Namátkou uživatel „Čeněk Modrý“ tu spíše exhibuje a svými příspěvky tuto stránku nesmírně zahlcuje. Dále je problémem nedostatečná formulace dotazů,
například tenhle dotaz:http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jakou-prazskou-stanici-povazujete-za-nejosklivejsi-a-jakou-za-nejhezci bohužel postrádá upřesnění což postrádá mnoho dalších otázek. Dalším problémem je to, že mnoho uživatelů neví že se dotazy doplňují. Takže zbytečně zakládají další dotaz.
Občas se stává že uživatelé pokládají dotazy z nudy, tzn. zbytečné ankety. Za každou cenu, ani se nad dotazem nezamyslí.Nehledě na dotaz který se dá do minuty vyhledat na wikipedii. Takovýchto problémů je zde daleko víc.

www

jinde...

Záleží jen na tazateli. Tito se liší od tebou uvedené první možnosti bohužel až po kombinaci možností všech. ☹
Doplňuji:
Jen na okraj jedna další možnost – tazatel nezná češtinu, používá slova natolik nevhodná, že jeho otázka ztrácí smysl, nebo je přinejmenším matoucí.
Navíc se pak mnohdy čílí, že někdo nepochopil nač se ptá. Je to zkrátka občas děs běs a chápu správce, proč takové otázky nechce 🙂

postcd

tazatel není ochoten se nad smyslem dotazu vůbec zamyslet

Doplňuji:
smysl lze najít v každé otázce i když to není otázka

marci1

jinde...

Myslím, že je to od každého trochu. Lidé nečtou, nepíší dopisy ( ani by nevěděli, co tam mají napsat ). SMS, chaty píší převážně zkratkami. Pomalu už nedokáží napsat větu, která by měla smysl, ne tak ještě napsat srozumitelné souvětí. Samozřejmě se nad svým dotazem nezamyslí, neznají dosti velkou zásobu slov, kterými by se mohl vyjádřit. Napsaný text si po sobě ani nepřečtou, nezkontrolují případné chyby. A mám bohužel dojem, že je jim to fuk. Sebevědomí jim však nechybí. 🙂

led

jinde...

…je to odozva reality v samotnej spoločnosti, jej úrovne myslenia ako celku i jednotlivcov.

Funna

tazatel není ochoten se nad smyslem dotazu vůbec zamyslet

protože vychází z předpokladu, že my máme stejně obsáhlé vstupní informace jako on a nedívá se na otázku z nadhledem nezúčastněného…

melanie

jinde...

Doplňuji:
Tazatel není schopen se vyjádřit i s dostatkem slov, je líný se zamyslet nad tím jak otázku formulovati, jeho inteligence není tak vysoká, jak by bylo třeba.

Putin

tazatel nechápe předmět dotazu natolik, aby se byl schopen zeptat

anonym

tazatel není ochoten se nad smyslem dotazu vůbec zamyslet

Doplňuji:
Často každý dotaz budí dojem dvojsmyslu či úplné neznalosti,často dochází k nedorozumění,ale neznalost ta neomlouvá,tolerance je ve smyslu „Nikdo učený z nebe nespadl“ tohle rčení je o chápání nikoliv o krutě spravedlivém přehledu,který je k dispozici.

ivzez

tazatel nechápe předmět dotazu natolik, aby se byl schopen zeptat

Doplňuji:
Je to od všeho trochu.
Zvolila jsem první možnost, protože tito tazatelé
se pak v dalších otázkách rozčilují nad tím, že
jim lidé odpovídají na něco jiného, nebo že jim
neodpovídají …

Děda Louda

tazatel nechápe předmět dotazu natolik, aby se byl schopen zeptat

Hlada

tazatel nezná dost slov, aby byl schopen se vyjádřit

Někteří tazatelé nemají dostatečnou slovní zásobu, neznají pravopis a výsledkem je pak nesrozumitelně formulovaný dotaz.

Nevíteto?

tazatel není ochoten se nad smyslem dotazu vůbec zamyslet

Myslím že nejčastější je, že se nezamyslí, ani si to po sobě nepřečte. Další možnost je třeba taky zmatek, neklid, nesoustředěnost ve chvíli kdy se ptá. (např. souvisí li dotaz s nějakým trápením). Pak neschopnost se normálně vyjadřovat.

jirkajirka

Gecco: Jednou je to PORADNA a tak kdo chce tak odpoví i na hloupý dotaz. Komu se dotaz nelíbí nemusí vůbec reagovat. Tady je vše dobrovolné. Za pár hodin už dotaz bude na další stránce a bude v zapomění. Mazat jen urážlivé a sprosté příspěvky. Ne si tu léčit to své ego.

gecco

Jirkjirka → tenhle dotaz není o mazání nebo nemazání, ale o tom, co (tak) často vede tazatele k položení otázky, z jejíž formulace není zřejmé na co se vlastně ptají – tedy otázky nesmyslné…
Otázky, na niž není možné smysluplně odpovědět (pomoci tazateli)…
😉

jirkajirka

Proč jsou lidé chytří a hloupí ,někdo překrásně zpívá druhý neumí ,Někdo umí malovat druhý ne,vyřezávat sochy druhý ne........Je to jen jejich lenost???? Asi tak to bude i s těmi otázkami.

jirkajirka

Vzorová ukázka: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-opravit-svicku-na-vanocnim-stromku

Já to pochopil z prvního odstavce ,,,jak bych mohl najít závadu – případně napájel vadný drát"" Mapel až z doplnujicí otázky.