Michal Kole

Kde je o velikonočních svátkách zvykem polévat dívky a kluky vodou ? Existuje varianta hození do bazénu, jezera ?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Michale, nechc prudit, ale už ses na to ptal vloni:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-se-hazelo-o-velikonocich-do-vody-na-slovensku-do-jake-hloubky-co-kdyz-divka-neumela-plavat

Další odpovědi
annas

Polévání je zvyk, který se jjiž tolik neudržuje. .Víc se uplatňuje šlehání.

Polévání vodou patří k obřadním zvykům hlavně ve slovanských zemích. Oblévalo se o druhém velikonočním dni. Muži obcházeli brzy ráno stavení a děvče, které našli ještě v posteli, polili studenou vodou. Dívky směly oplatit svým mučitelům ranní polévání druhý den. Polévání vodou však původně mělo hlubší smysl – opět v „probuzení vegetace“

Šlehány byly mladé dívky a ženy, aby „omládly“. Jarnímu šlehání vrbovými proutky se připisoval „omlazující“ účinek. Hospodář proto vyšlehal vše, co mělo ten rok rodit – tedy i dobytek i pole. O velikonočním úterý se pak právo pomlázky obrátilo. Ženy vyplácely muže – říkalo se tomu robské právo nebo babská mrskačka.

Jak se slaví Velikonoce ve světě – o polévání se nikde nepíše.
http://www.ka­fe.cz/rodina-a-domov/cestova­ni/oslavy-velikonoc-ve-svete-1281.aspx?par­t=2#multipartme­nu
.
http://tema.no­vinky.cz/veli­konoce

badisko

No proc ne ..me sestry kolikrat skoncily ve vane …jenom pozor Michale druhy den bylo zvykem aby to same udelali holky klukum… atak by jsi mohl skoncit v bazene ci jezere ..no a vsichni vime ze neumis plavat ..!!1

anonym

Už ses umyl?