Michal Kole

Kde se házelo o velikonocích do vody ? Na Slovensku? Do jaké hloubky ? Co když dívka neuměla plavat?

Nejlepší odpověď
annas

Podle pramenů z 19. a 20. století se rozvinuly obyčeje polévání vodou, házení do vody apod. na stejných komunikačních principech jako pomlázka: Jako velikonoční obřad koledování a jako projev zájmu o dívku.

Na rozdíl od pomlázky má velikonoční „oblevačka“ omezený lokální výskyt a soustřeďuje se na severovýchodní Moravě, místy na Valašsku, více na Lašsku a ve Slezsku.

http://www.ces­kevelikonoce.cz/ve­likonocni-pondeli/

Doplňuji: Určitě šlo jen o symbolické namočeni dívčích nohou, protože voda byla studená, navíc kdyby přece došlo k hození do vody a dívka ani mládenec neuměli plavat, pak by byla opravdu škoda mladých životů jen kv.ůli legraci. .. Láska se mohla projevit jiným způsobem.

Další odpovědi
Lucijej

Podle pramenů z 19. A 20. Století se rozvinuly obyčeje polévání vodou, házení do vody apod. na stejných komunikačních principech jako pomlázka: Jako velikonoční obřad koledování a jako projev zájmu o dívku. Na rozdíl od pomlázky má velikonoční „oblevačka“ omezený lokální výskyt a soustřeďuje se na severovýchodní Moravě, místy na Valašsku, více na Lašsku a ve Slezsku.

Dívka se házela do takové hloubky, která byla a dříve umělo plavat každé dítě a když ne, tak se určitě našel nějaký gentleman, který jí z vody pomohl.

Zdroj: www.ceskeveli­konoce.cz

johana 56

Zvyky se mění, tradiční „oblievačku“ na Slovensku nahrazuje voňavka.Mohu ale potvrdit (je to již někoik desítek let ),že i já osobně jsem tam na Velikonoce skončila v potoce pod splavem.Chlapci ale byli připraveni případnou neplavkyni zachránit.Opravdu to bývalo tak,že po poledni to dívky mohly oplatit a tuto příležitost si nenechaly ujít.

Drap

V některých částech Moravy a Slovenska se polévalo vodou, lahví nebo kbelíkem. Pokud byla po ruce studna, zatáhlo se děvče pod pumpu a voda se na ni napumpovala. Do vody se dávalo víceméně vyjímečně a to buď do vany nebo do nějakého potůčku, pokud byl po ruce. Nikdy se nikde neházelo do hluboké vody.

Conchus

Do vody se neházelo a když, tak jen velmi symbolicky. Spíš se polévalo vodou a to oboustranně. Do vody se obyčejně házejí na veslařských závodech kormidelníci resp. nováčci vítězných lodí.

lemmiz

když neuměla plavat, tak měla smůlu…